Kövér: Nem akarjuk visszazárni a nőket a konyhába

A házelnök szerint lényeges, hogy a közbeszéd része legyen a demográfiai helyzet.

MTI
2015. 12. 15. 19:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér László kifejtette: az európai országokban belátható időn belül az a helyzet jön létre, hogy nem lehet megállni a demográfiai lejtőn, ezért a kormány minden lehetséges eszközzel segíteni akarja a gyermekvállalást, amit az elmúlt huszonöt évben nem mindig tettek meg a kormányok. Ebben nagyobb szerepet kellene vállalnia a médiának, az egyházaknak és a civil társadalomnak is – vélekedett.

Úgy látja, miközben nő a föld lakossága, Európában a népességfogyás a jellemző, ezért előbb-utóbb „beözönlenek” ide azok, akik „életteret látnak itt maguknak”, a korábbi otthonukban már nem tudnak vagy nem akarnak élni, és elfoglalják, letarolják azt a civilizációt, amely többi között „a mi ezeréves küzdelmünk árán is felépült”.

Ha azok, akik legalább elméletben egyetértenek azzal, hogy „az a dolgunk a világban nemzetként is, hogy megmaradjunk”, megfelelő mintát mutatnak, akkor előrébb jutnánk, és talán nem azoknak a hangja lenne látszólag erősebb, akik „a halál kultúrájának a harsonásai”, azt hirdetve, hogy nincs holnap, „csak a ma van, és abban szabad élni” – jelentette ki.

Az Országgyűlés elnöke szerint az, hogy a hagyományos női és férfiszerepek fontosságát hangsúlyozzák, nem azt jelenti, hogy a nőket „vissza akarjuk zárni a konyhába”.

A házelnök közölte: a lakásépítések áfájának csökkentése is a családokat segíti, és a cél további hatósági bürokratikus eljárások egyszerűsítése.

Nem ez volt Kövér László egyetlen, nagy vihart kavaró kijelentése. A házelnök a vasárnapi Fidesz-kongresszuson úgy fogalmazott: „Szeretnénk, ha lányaink az önmegvalósítás legmagasabb minőségének azt tartanák, ha unokákat szülhetnének nekünk.”

Válaszul egy Facebookon verbuválódott csoportosulás tagjai negatív terhességi tesztekkel árasztanák el a parlamentet, Vadai Ágnes szerint pedig a házelnöknek „konkrétan elment az esze”. Az MSZP unokázni küldené Kövért, a Jobbik pedig a családbarát intézkedéseket hiányolja.

Kövér László arról is beszélt, hogy a régi tagállamoknak kicsit nagyobb tisztelettel kellene tekinteniük az új tagállamokra, mert nem azért vették fel őket az unióba, hogy jótékonykodjanak velük vagy mert lelkiismeret-furdalásuk volt azért az ötven évért, amelyet ezek az országok a „Szovjetunió börtöneiben” töltöttek, hanem mert ez volt az érdekük, például a gazdasági érdekük. Helytelen és erkölcstelen az a beállítás, hogy kegyet gyakorolnának azzal, amiért „némi pénzt visszafolyatnak fejlesztési források formájában” ide – mondta.

Véleménye szerint ha nem Magyarország lép fel egyedül, akkor nem lehet a problémákat a szőnyeg alá söpörni, és együtt beszélhetik meg, mi legyen Európával, ha már közös Európáról beszélnek. Ma ha valaki nem ért egyet a régi, nagy tagállamokkal, egységbontóként bélyegzik meg, és először igyekeznek erkölcsileg ellehetetleníteni, majd megfenyegetik az anyagi ellehetetlenítéssel – magyarázta, hozzáfűzve: ugyanakkor sokan vannak, akik egyetértenek a magyar állásponttal, de nem mernek „kilógni a sorból”, konfliktusba keveredni.

A házelnök arra is kitért, hogy a Fidesz „a nép pártja, az emberek pártja, a polgárok pártja”, és olyan politikát akarnak folytatni, amely a „társadalmi optimumot” valósítja meg. A választások azt mutatják, hogy nem követtek el alapvető hibát, abba az irányba mennek, amerre az emberek szerint mennie kell az országnak – közölte.

Mint mondta, a kormány soha nem azon az alapon döntött egy társadalompolitikai kérdésben, hogy az jó-e valakinek, aki közel áll a kormányhoz, hanem hogy a szélesebb társadalmi csoportoknak hasznos-e, és ha igen, meghozták a szükséges döntést akkor is, ha az a hozzájuk közel állóknak rossz volt.

Kövér László a többi pártot értékelve kifejtette: a Jobbik és az LMP „rendszerellenes pártoknak mondhatók”, a Jobbik sem a belpolitikai rendszert, sem a Magyarországot körülvevő világrendszert nem fogadja el, más helyet képzel el Magyarországnak. Az LMP egyfajta antikapitalista pártként az egész tőkés világrendszert kérdőjelezi meg. E két pártnak van „koherensnek mondható gondolkodásmódja”, a baloldal viszont jelenleg kiismerhetetlen, „sötét káosz”, és nem tudni, lesz-e belőle még egyszer ütőképes alternatíva – vélekedett.

Mint mondta, ellenzéknek lennie kell egy demokráciában. Azt is közölte, hogy „bizonyos értelemben” sajnálja, hogy nincs „egy intellektuálisan is bennünket inspiráló politikai erő az ellenzéki oldalon”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.