Tételesen cáfolja a szakszervezet Csepreghy szavait

Nyílt levélben válaszolt a SZEF a Csepreghy Nándor által a napokban felvázolt közszféra-átalakításra.

MNO
2016. 01. 08. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára az ATV Start című, január 4-ei műsorában közölte, az a foglalkoztatási szerkezet, amely Magyarországon van, nem tartható fenn, hiszen a majdnem 10 millió lakosból 4 millió aktív, és „ebből egymillió dolgozik az állami szférában a minisztériumoktól kezdve az oktatási rendszeren keresztül az egészségügyig”. Szerinte a skandináv modell jelenti az optimális foglalkoztatási szerkezetet, ahol a foglalkoztatottaknak mintegy 10 százaléka dolgozik a közszférában.

Csepreghy Nándor a Magyar Nemzetnek másnap elmondta, nem leépíteni, hanem átterelni akarnak mintegy 100-150 ezer embert a ciklus végéig, 2018-ig az állami közszférából a versenyszférába. Konkrétumok vagy egyes szektorokra lebontott kvóták egyelőre nincsenek, csak ez a „makrocél” létezik.

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) teljes mértékben elutasítja a felvázolt átalakítást. Egyrészről nem tartják értelmezhetőnek az átirányítás fogalmát, ugyanis nem tudni, ki és hová vezényelné át az érintetteket, milyen piaci körben találna és biztosítana számukra állást. Továbbá megvalósíthatatlannak tartják az átalakítást anélkül, hogy ne romlana a magyarországi közszolgáltatások minősége, amely mind a lakosságot, mind az ország egészét súlyosan érintené.

A SZEF nem tartja megalapozottnak az interjúban elhangzott számokat, ugyanis – állításuk szerint – semmilyen számítás szerint nem dolgozik egymillió ember az állami szférában, ugyanis „az alkalmazásban állók létszáma a költségvetési intézményekben (közfoglalkoztatottak nélkül) a legfrissebb statisztikai adatok szerint 694 700 fő.” Ezenkívül az „állami szféra” kifejezéssel is problémája van a szakszervezetnek, ugyanis az nem statisztikai, nem jogi, és nem is államigazgatási kategória. A többféle alkalmazásban álló csoportokból összetevődő közszolgálat egészébe pedig semmilyen szempont szerint nem tartozik bele a mintegy kétszázezer közfoglalkoztatott – írják.

A Csepreghy által felvázolt arányok kapcsán vannak fenntartásai a SZEF-nek, ugyanis szerintük nem az összes foglalkoztatott számához, hanem – a közmunkások nélkül – az egész lakosságéhoz kellene viszonyítani a valóban csak közszolgálati dolgozók számát. Így rögtön jóval az európai átlag alatti arányt kapunk – állítják. Kiemelik ugyanakkor, hogy szerintük az összes foglalkoztatotthoz való viszonyítás esetében sem a közszolgálati alkalmazottak állítólagosan magas létszáma a probléma, hanem a versenyszférában dolgozók alacsony száma.

A nyílt levél kitér arra is, hogy a közszolgálatok egyes területein nyolc éve nem történt bérfejlesztés, nincs kidolgozott motivációs és előmeneteli rendszer, az intézmények elemi költségvetési gondokkal küszködnek, mindennek fényében pedig a tisztázatlan áttelepítéssel való fenyegetés semmilyen mértékben nem szolgálja a közszolgáltatások fejlődését.

A SZEF levelét azzal zárja, hogy lehetőséget kér Csepreghy Nándortól a kérdések áttekintésére és a nézetek egyeztetésére az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács plenáris ülésén, vagy más, e célból szervezett találkozó keretében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.