A vádirat ismertetésével megkezdődött hétfőn a Fővárosi Törvényszéken az amerikai kitiltási botrányhoz szorosan kapcsolódó büntetőper. Az ügy egyetlen terheltje Tábor Viktor, az ANT (Advanced Network Technologies) Kft. ügyvezetője, akit ellen a vád: befolyással való, vesztegetést színlelve elkövetett üzérkedés.
A vádirat lényege szerint a jelentős kormányzati referenciákkal is bíró informatikai cég vezetője baráti kapcsolatba került a lapunkban rendszeresen publikáló Torba Tamás közgazdásszal, aki az amerikai hátterű, Bunge Zrt. nevű étolajgyártó cég megbízásából a növényolajpiacot sújtó áfacsalások ellen küzdött. Torba Tamás 2013-ban megkérdezte Tábor Viktortól, van-e információja a kormány által akkoriban sorozatban kötött stratégiai megállapodásokról, mivel az áfacsalások miatt károkat szenvedő Bunge-nak egy ilyen egyezség érdekében állna. Hónapokkal később érkezett a válasz: 2014. május 15-én Tábor Viktor azt közölte Torba Tamással, hogy a kormány hajlandó stratégiai megállapodást kötni a Bunge-val, és 27-ről 5 százalékra mérsékelni az étolaj áfáját, ám ennek kétmilliárd forint az ára. Ezt az összeget a Századvégnek kellett volna megfizetni – például tanulmányírás címén. A vádlott Heim Péterre, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. akkori elnökére hivatkozott, mint akinél közbenjárna, ám az ügyészség szerint valójában nem ismerte őt. A kettejük között elhangzottakat Torba Tamás előbb a Bunge vezetőjének, majd az amerikai nagykövetség egyik tisztviselőjének is elmondta. Ezután Tábor Viktor levelet kapott az amerikai követségtől, miszerint korlátozták beutazását az Egyesült Államokba.
A bíróságon tagadta a vádat. Azt állította: nem ismeri Heim Pétert, nem közvetített üzenetet, csak a saját véleményét hangoztatta, amikor arról beszélt, hogy a Századvégnél Heimen keresztül vezet az út a stratégiai megállapodáshoz. A vádlott szerint a kétmilliárd forint úgy hangzott el, hogy stratégiai megállapodásnál kétmilliárdos pályázati támogatáshoz lehet jutni. Torba Tamás tanúként azt mondta: „felháborította” az ajánlat, ám életszerűnek találta, mivel a történetben a „postás” szerepét betöltő Tábor Viktor magától nem tudhatta, hogy ez körülbelül annyi, amennyi kárt az áfacsalás okoz a növényolajpiacon. Az ajánlatban az is szerepelt, hogy a Glencore Kft. 16 milliárd forintnyi visszaigényelt áfáját nem fizeti ki az állam, ezzel segítve a rivális Bunge-t. A tanú jelezte: azért mondta el mindezt az amerikai nagykövetségen, mert így jobban járt, mintha a Bunge-tól tudták volna meg.
A per kedden Heim Péter és más tanúk meghallgatásával folytatódik.