Az oktatási államtitkárság szerint jó az irány

A pedagógusok többsége a párbeszédben hisz – írják.

MTI
2016. 06. 11. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkárság az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte: a pedagógusok többsége mára arra is ráébredt, hogy bizonyos kormányellenes erők csak ki akarják használni őket. Különösen felháborító, hogy azok akarják mindig utcára vinni a pedagógusokat, akik rendszeresen elutasították a párbeszéd lehetőségét és a kormány meghívását a köznevelési kerekasztalhoz, amely a pedagógusokról és a gyermekekről szóló párbeszéd legeredményesebb fóruma – írták állásfoglalásukban.

Hozzátették: a kormány a gyermekek és a pedagógusok mellett áll, és 2010-től folyamatosan pótolja azokat a pénzeket, amelyeket a baloldal elvett a közneveléstől.

A köznevelésben ma iskolafejlesztés, a rendszerváltás óta legnagyobb pedagógusbér-emelési program, a legnagyobb ingyenes gyermekétkeztetési és tankönyvellátási program zajlik. Jövőre 130 milliárd forinttal több jut köznevelésre, mint az idén, és 455 milliárd forinttal több jut, mint a baloldal által utoljára benyújtott, 2010-es költségvetésben – sorolták.

Kitértek arra is, hogy a pedagógusoknak a rendszerváltás óta legnagyobb béremelést indították, amelyre eddig 234 milliárd forintot fordítottak. A pedagógusok bére az idén és jövő ősszel is tovább emelkedik, összesen átlagosan 50 százalékos a növekmény. A köznevelési kerekasztalon folytatott tárgyalások eredményeként bérfejlesztés lesz a nevelési-oktatási munkát segítő, nem pedagógusi végzettségű dolgozóknál is – rögzítették.

Mint írták, az iskolák fenntartásával kapcsolatos vitát is sikerült rendezni a köznevelési kerekasztalnak köszönhetően. Tiszta helyzetet teremtenek az iskolák fenntartásában, az állam felelősséget vállal értük, és fejleszti azokat. Az önkormányzati fenntartás egyszer már megbukott, eladósította és csaknem csődbe vitte az önkormányzatokat, ezért ahhoz nem szabad visszatérni.

Az intézményfenntartó központ is átalakul, közelebb viszik a döntési folyamatokat az iskolákhoz. Az intézményvezetők munkáltatói és gazdálkodási jogköre bővül, érdekeltté válnak saját bevételek generálásában, hiszen azok jelentős részét visszaforgathatják iskolájuk fejlesztésébe. Rendezik a nyugdíj előtt álló és a nyugdíjkorhatárt betöltő pedagógusok helyzetét, ahogyan az ideiglenes pedagógus II. kategóriában levő pedagógusok helyzetét is. Zajlik a Nemzeti alaptanterv átalakítása is, hogy modern, versenyképes tudást tudjanak nyújtani a fiataloknak – közölte az államtitkárság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.