A jogállamnak adott jelképes pofon kézlenyomatát, a „Gerinctelen köztisztviselőnek” járó oklevelet, palackba zárt Liget-levegőt és a birtokvédelmi eljárás szabályzatát szerették volna átadni a ligetvédők Józsefváros jegyzőjének, ám Danada-Rimán Edina nem fogadta a tiltakozókat. A jegyző az önkormányzat épületét biztosító őrző-védő cég emberét küldte maga helyett.
Csák Gergely, a ligetvédők szóvivője a nyolcadik kerületi önkormányzat földszinti folyosóján rögtönzött sajtótájékoztatón emlékeztetett a birtokvédelmi eljárás szabálytalanságaira: a ligetvédők azt sérelmezik, hogy jogtalanul távolították el őket a volt Hungexpo területéről és környékéről úgy, hogy verőembereket rendeltek a helyszínre.
Csák felidézte: a nyolcadik kerületi jegyző kapta meg a feladatot a kormányhivataltól, hogy birtokvédelmi eljárást indítson a volt Kertem területén tartózkodó aktivisták ellen. A birtokvédelemre vonatkozó hatályos kormányrendelet szerint a kérelemnek kötött tartalmi követelményei vannak, ezek azonban nem teljesültek. Mivel a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. által beterjesztett birtokvédelmi kérelem nem tartalmazta az érintett fél nevét és címét Danada-Rimán Edina jegyzőnek érdemi vizsgálat nélkül el kellett volna utasítania azt.
Csák Gergely szerint a birtokvédelmi eljárás szimpla pártmegrendelés volt, amely a Városliget Zrt. kérésére készült: ezért szerették volna meglepni egy „gerinctelen köztisztviselői” oklevéllel Józsefváros jegyzőjét. A ligetvédők úgy látják: a korrupció nemcsak úgy működik, hogy nokiás dobozokban érkezik a pénz, hanem úgy is, hogy pártembereket neveznek ki olyan helyekre is, ahol a közt kellene szolgálni, és nem párt vagy üzleti érdekeket.
A demonstrálók továbbra is kitartanak: a volt Kertem előtt vertek tábort, és folyamatosan figyelik a fejleményeket. Nem tágítanak a Ligetből, hiszen a munkagépek jelenleg is dolgoznak Budapest egyik legnagyobb közparkjában. Csák Gergely azt is elmondta, hogy nyitottak az ingatlanfejlesztővel folytatott egyeztetésekre, amennyiben a cég leállítja az építkezéseket, és a verőembereket azonnal eltávolítják a Ligetből.
Csák hangsúlyozta: három éve nem hallgatja meg a kormány sem a szakma, sem a lakosság érveit a Városliget beépítése ellen. Hozzátette: három éve tiltakozik a a Magyar Tájépítészek Szövetsége, a Magyar Építész Kamara, és a lakosság 86 százaléka is ellenzi, hogy „beöntsenek 300 ezer tonna betont a Városligetbe”. Mint mondta, a polgári engedetlenség az utolsó eszköz arra, hogy megállítsák a beruházást.
A Városliget meghatározott területének birtokvédelmére vonatkozó jegyzői határozat jogszerű, de aki azt sérelmesnek tartja, a bíróságtól kérheti megváltoztatását – közölte a józsefvárosi önkormányzat hétfőn. A Danada-Rimán Edina jegyző által kiadott, az MTI-nek küldött közleményben az is olvasható, hogy a határozat csak a Városliget Zrt. és a bontást végző cég birtokát képező területen birtokháborító magatartást tanúsító emberekre vonatkoztatható. Danada-Rimán Edina jelezte azt is, hogy a helyszínen minden érintettel közölték, továbbá a határozat is tartalmazza, hogy azzal szemben bírósághoz lehet fordulni.