Hunguard: cél a bankszektor

Egy kormányrendelet milliárdos üzlethez juttathatja a Rogán-körhöz tartozó céget.

Buzna Viktor
2016. 08. 13. 4:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb, ezúttal a teljes magyar bankszektort felölelő piacra vonulhat be a Rogán-körhöz tartozó Hunguard Kft. – tudta meg lapunk. A pénzpiacon egy június 23-án elfogadott és július 1-jétől már hatályos kormányrendelettel kerül gyakorlatilag monopolhelyzetbe a cég. A pénzügyi intézményekre, biztosítókra, befektetési vállalkozásokra és az árutőzsdei szolgáltatókra is kiterjedő rendelet egy sor új szabályban határozza meg a pénzintézetek informatikai rendszereinek biztonsági auditálására jogosult vállalatok körét. A cégek 2018. január 31-ig kérhetik a Magyar Nemzeti Banktól tanúsítási eljárásuk elkezdését, és az elvárásokat teljesítő, vagyis az informatikai auditra jogosult vállalatokról a jegybank jegyzéket vezet majd. Információink szerint a kormányrendeletet a Miniszterelnökség fogalmazta meg, a piaci értesülések szerint azonban Rogán Antal lobbizott mellette. A fideszes politikust sok szál fűzi a Hunguard Kft.-hez, legutóbb a vállalkozás a közműcégek auditálását szerezte meg egy másik jogszabály segítségével.

Ezeknek a kritériumoknak ma Magyarországon csak a Hunguard felel meg – mondta lapunknak egy piacvezető könyvvizsgáló vállalat vezető beosztású munkatársa.

Névtelenséget kérő forrásunk szerint a jogszabályt egyetlen cégre, a Hunguardra szabták, mivel a kormányrendelet egyes pontjai a kisebb hazai cégek számára teljesíthetetlenek, más rendelkezései pedig a külföldi multik számára politikailag vállalhatatlanok.

– Gyakorlatilag arra köteleznek minket, hogy a hátsó ajtón engedjük be a titkosszolgálatokat – mondta az egyik multinacionális cégnél dolgozó forrásunk. A jogszabály ugyanis csak azon vállalatoknak engedi majd a hazai pénzintézetek informatikai rendszereinek auditálását, amelyek munkatársai közül legalább öt főnek van úgynevezett személyi biztonsági tanúsítványa, vagyis C típusú nemzetbiztonsági átvilágítást igazoló dokumentuma.

– Nincs olyan nagy nyugati cég, amelyik szeretné, hogy munkatársait a magyar szolgálatok hivatalból ellenőrizzék – folytatta forrásunk. Hozzátette: az informatikai audittal foglalkozó beosztottak maguk is kényes üzleti adattal dolgoznak, ráadásul sokuk etikus hekkerként a megbízó cégek informatikai rendszereiből próbál adatokat kinyerni. Ha a jogszabály a titkosszolgálatok részleges ellenőrzését írná elő, ügyfeleink szemében a cég hitelessége nyilvánvalóan csorbulna – mondta a szakember. Talán ennél is nagyobb aggodalomra ad okot, hogy a jogszabály nemcsak egyes dolgozóknak, de az auditor telephelyének, vagyis az irodának a biztonsági tanúsítását is előírja – magyarázta. A jogszabály szerint egy-egy auditálási folyamat során 25 százalékig vonható be külső cég. Ez pedig arra utal, hogy a kormányrendelet szerzői számításba vették, hogy a Hunguard olyan mennyiségű munkát kap majd, amit egyedül képtelen lesz ellátni.

– A kis cégeknek pedig nem marad más, mint az aprópénz – folytatta. A névtelenséget kérő szakember szerint a kisebb hazai vállalkozásoknak nem lesz esélye teljesíteni a jogszabályban meghatározott magas anyagi és humánerőforrás-követelményeket.

– Indokolatlan, hogy a jogszabály százmillió forintos határon felelősségbiztosítást is meghatározzon. Elméletileg minden cég számára adott a lehetőség, gyakorlatilag azonban az államnak súlyos piactorzító hatása jelentkezik – ezt már Hirsch Gábor, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségéhez (IVSZ) tartozó Biztonság munkacsoport vezetője nyilatkozta lapunknak. Hirsch észrevételeit a szervezet honlapján foglalta össze tanulmányában, kritikáit mintegy tíz pontban sorolja fel. A Hunguard Kft. újabb térnyerését feszegető kérdésünkre elmondta: indokolatlanul szűk azon cégek köre, amelyek jelenleg a kritériumoknak megfelelnek. Vélhetően a közigazgatási csatározásoknak köszönhető, hogy a szakmaiságot maximálisan nélkülöző szabályozás született – tette hozzá a szakember, aki szerint a kormányrendelet mind a nyugati cégek, mind a kisebb hazai vállalatok elé akadályokat görget.

Mivel a nemzetbiztonsági felügyelet adja ki a tanúsítványokat, az állam mondja majd meg, hogy ki dolgozhat auditorként – így értelmezte az átvilágításokkal kapcsolatos rendelkezést a szakember. Hirsch szerint ezzel az állam a piacon túlzott kontrollszerepben jelenik meg.

– Ezzel az állam komoly piactorzító szerephez juthat – emelte ki Hirsch Gábor. Elmondta azt is, hogy szakmai körökben már korábban nagy volt az ellenállás a jogszabállyal szemben. De tiltakozott a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank is. A szakember szerint mindenkit meglepett a rendelet elfogadása, mivel előtte egy évig szakmai egyeztetésre sem került sor. A jegybanktól lapunk megkérdezte, hány cég szerzett eddig tanúsítványt, ám lapzártáig nem kaptunk választ.

Az elmúlt napokban a sajtó egyébként különös figyelmet szentelt a Rogán Antalhoz közeli Hunguard Kft. szakmai ügyekért felelős ügyvezetőjének, Csík Balázsnak is. A Hunguard másik vezetőjéről azonban, aki a cégadatok szerint a gazdasági élet területein képviseli a társaságot, eddig keveset lehetett hallani. Pedig Szűcs Ákos neve nem ismeretlen a média szereplői előtt: 2010-ben ő volt a Habony Árpád rokonainak tulajdonában lévő Club Tihany Zrt. vezérigazgatója. Pont akkor, amikor az évente Tihanyban megtartott és a szakma által rendkívüli érdeklődéssel kísért Média Hungary nevű rendezvényt az utolsó pillanatban váratlanul lemondta a Club Tihany vezetősége, nem kis kárt okozva ezzel a Média Hungary szervezőinek.

A lemondás hátterében egy „titokzatos” harmadik fél, az internetes oldalakat üzemeltető Generál Média nevű vállalat állt. Az elmúlt években számos információ látott napvilágot a Generál Médiáról és a hozzá köthető személyekről. 2007-ben több cikk jelent meg például arról, hogy Lázár János hódmezővásárhelyi polgármesterként jó kapcsolatokat ápol a Generál Média tulajdonosaival, a Holman testvérekkel. Az Átlátszó.hu szerint Holman Endre és Holman János vállalkozása mögött valójában Portik Tamás állt. A PestiSrácok.hu szintén Portikhoz közel állóként írt a Generál Médiáról, amikor arról cikkezett, hogy Holman Endrét 2014-ben költségvetési csalás és magánokirat-hamisítás miatt letartóztatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.