Egyelőre nem született meg a végső döntés kormányon belül, hogy valóban az egykori SZDSZ-es, jelenleg a Demokratikus Koalícióban (DK) politizáló Eörsi Mátyást jelölik-e a Demokráciák Közössége nevű nemzetközi szervezet főtitkári posztjára – jelentette be tegnap Lázár János. A Miniszterelnökség vezetője szerint várhatóan a jövő szerdai kormányülésen határoznak majd, és addig mérlegelik az üggyel kapcsolatos véleményeket. Így Kövér László megszólalását is, aki a Heti Válasznak adott interjújában tiltakozott a jelölés miatt. A házelnök úgy gondolja, a döntéssel legfőképpen az a baj, hogy visszamenőleg relativizálja mindazon bűnöket, amelyeket „az Eörsi-félék a magyarsággal szemben elkövettek”. Lázár János szerint súlyos érvei voltak Kövérnek. A miniszter személyes véleményét azonban nem árulta el arra hivatkozva, hogy nem terhelne ezzel senkit.
Eörsi maga számolt be a napokban arról, hogy Szijjártó Péter külügyminiszternél járt, aki jelezte neki, támogatják a jelölését. A volt SZDSZ-es politikus előre mentegetőzött, mondván, ugyanolyan kormánykritikus marad, mint eddig. Ennek ellenére a jelölés hírére kormánypárti és ellenzéki oldalon is sokan felhördültek. Schiffer András, az LMP volt társelnöke például azt írta közösségi oldalán: „Eörsi Mátyásnak a kilencvenes években is üzlettársa volt bizonyos Bauer Miklós. Márpedig Magyarországot soha, sehol ne képviselje olyan személy, aki önként választott társául egy ávós gyilkost. Pont. Bauer Miklós ugyanis – többek között – a börtönben meggyilkolt Ries István korábbi szociáldemokrata igazságügyi miniszter vizsgálótisztje volt.”
Ám az Eörsi és Társai Ügyvédi Irodában nemcsak Bauer Miklóssal (a szintén egykori SZDSZ-es, DK-s Bauer Tamás apjával) dolgozott együtt, hanem a szintén volt ÁVH-s Bárd Károllyal is. Jelölése nemcsak emiatt, hanem korábbi botrányos nyilatkozatai miatt is érthetetlennek tűnik. A Hírhatárnak adott 2013-as interjújában például a következőket mondta: „Az Európai Parlament nem tud megvonni szavazati jogot [Magyarországtól], ezt az Európai Tanács tudja megtenni, mégpedig egy rendkívül nagy többséggel, aminek az esélye csekély. Úgy gondolom, hogy Orbán Viktorral szemben csak erővel lehet fellépni. Tudniillik ő nem ért más nyelven. Úgy vélem, hogy a szavazati jog megvonása mint egy lehetséges szankció talán sikerre vezethet, bár nem tudom kizárni azt sem, hogy Orbán Viktor ebből is belpolitikai előnyt kovácsolna.”
Eörsi 2013 júniusában kiállt a 2006. őszi rendőrterror mellett. Kijelentette: „2006 őszén az olykor hibákat is vétő rendőrség a felheccelt, a várost szétverő csőcselékkel szemben az alkotmányos rendet védte.”
Orbán Viktort már 2003-ban is szélsőjobboldalinak tartotta; akkor az Élet és Irodalomban azt írta: „Orbán politikai üzenetei, politikai stílusa már maga a szélsőjobb.” Tavaly márciusban az ATV-n arról beszélt: a mai Fidesz „tele van” III/III-as ügynökökkel. (A DK-s politikus szavait árnyalja az a tény, hogy Eörsi apja nem csupán egyszerű ügynökként, hanem az Igazságügyi Minisztérium törvény-előkészítő főosztályának vezetőjeként 1957-ig kulcsszerepet vállalt a szovjet típusú jog meghonosításában.)
Eörsinek nemcsak a Fideszről, de a magyar nemzetről, annak történelméről és hagyományairól is karcos véleménye van. Egy 2003-as parlamenti felszólalásában például tudatta: „az egységes magyar nemzet egy nagyon szép kifejezés, de igazából hamis, nem hiszem, hogy igaz.” A külhoni magyarok sorskérdései iránti „rokonszenvét” jelzi egy 2004-es megnyilatkozása: „Mert miért is adna Románia magyar állampolgároknak területi autonómiát? Adnánk mi területi autonómiát az itt élő kínai textilkereskedőknek?” 2011-ben kiállt Bauer Tamás mellett, aki előzőleg igazságosnak nevezte Trianont. Eörsi akkor azt írta: „Minden egyes mondatával (majdnem) egyet lehet érteni, de ettől még a magyarok túlnyomó többsége gyásznak tartja Trianont.” A Stop.hu-nak még 2009-ben elárulta: családja körében csak zabbintásnak nevezik a karácsonyi ünnepi vacsorát. Egy 2014. júliusi, ATV-s nyilatkozata szerint: „Magyarország legnagyobb problémája a kisebbségi kérdés ebben a pillanatban, akik emiatt aggódnak, azokat tökéletesen megértem. ( ) Sajnos statisztikailag létezik roma bűnözés, és mögötte igen súlyos szociális tragédiák vannak.”
Egyébként nem a mostani főtitkári jelölés az első gesztus Eörsi felé az Orbán-kormány részéről. Tavaly áprilisban Szijjártó Péter külügyminiszter a Figyelőnek elismerte, Eörsi Mátyásnak is ő intézte el, hogy legyen diplomata-útlevele.