Összesen 312 millió forintot nyert az Új Nemzedék Központ a Nemzeti tehetségprogram meghívásos pályázatain – tudta meg lapunk. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kedden hozta nyilvánosságra a tehetségprogram 2016. évi forrásaiból támogatott pályázatainak nyerteseit, ezek közül nyolc projektet is sikerült megnyernie az Új Nemzedék Központnak. A legnagyobb összeget, 126 millió forintot a Londonban a magyar tehetségekért pályázati projektért kapták meg; hetvenmillió forint Tehetséggondozó szakemberek és szervezetek elismerése és a tehetséggondozó programok népszerűsítése címen járt; de például 24 millió forintot ítéltek meg a Párbeszéd a tehetséggondozásért, valamint 16 millió forintot az Iskolán kívüli tehetségfejlesztő programok a tanévben és a szünidőben programra. Ezek az összegek aprópénznek tűnnek ahhoz képest, hogy áprilisban az Emmi bejelentette: elindult a Tehetségek Magyarországa fejlesztési program is, amelynek keretében „a magyar tehetségeket segítő szervezetek szövetsége” és az Új Nemzedék Központ összesen 6,5 milliárd forint értékben kezdi meg tehetségtámogató munkáját.
Úgy tűnik, a Fidesz ifjúsági szervezetéhez, a Fidelitashoz közel álló Új Nemzedék Központ sikerszériája azt bizonyítja, hogy az Emmi bizalma továbbra sem rendült meg az általa felügyelt intézményben. Annak ellenére sem, hogy a cég az Állami Számvevőszék márciusi ellenőrzésekor nem volt hajlandó átadni a szükséges iratokat. Ezt később azzal magyarázták: a 2011 és 2014 közötti gazdálkodásról szóló irataik eláztak egy tavalyi viharban. A számvevőszék „közreműködési kötelezettség megtagadása” miatt feljelentést tett, ám a rendőrség július végén le is zárta az ügyben indított nyomozást, miután megállapította: nincs ok az eljárásra. Az említett időszakban egy korábbi Fidelitas-tisztségviselő, Mihalovics Péter felügyelte az intézményt, ő jelenleg Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter kabinetfőnökeként dolgozik. Tavaly a 444.hu számolt be arról: az Új Nemzedék Központ hárommilliárd forint uniós forrásból valósíthatta meg az Átfogó ifjúsági szolgáltatásfejlesztés a köznevelésben tanuló diákok esélyegyenlőségének növelése érdekében projektet, ám felvetődött a gyanú, hogy nem minden esetben volt rendben a pénzek elköltése. Ezt támasztotta alá az is, hogy miután a 2014-es választás után az Új Nemzedék Központ átkerült az Emmihez, a minisztérium átvilágíttatta a projektet, és több gyanús körülményt is talált. A tárca végül lecserélte az Új Nemzedék Központ Kft. ügyvezetőjét és a felügyelőbizottság tagjait. Pár hete Hadházy Ákos, az LMP társelnöke arról beszélt, hogy egy másik, ötmilliárd forintos, Új nemzedékek újratöltve programban is gyanúsan költötték a pénzt.
Nem az Új Nemzedék Központ az egyetlen ismerős név a Nemzeti tehetségprogram nyertesei között: 30 millió forintot kapott a Frank Digital Kommunikációs Tanácsadó és Szolgáltató Kft. is a Brain Bar Budapest 2016 projektért. A tavalyelőtt áprilisban alapított cég ügyvezetője pedig nem más, mint a VS.hu és az Origó kiadójának tulajdonosa, Száraz István. Róla tavasszal derült ki, hogy a VS.hu-t kiadó cége, a New Wave Production Kft. több mint 500 millió forintot kapott a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott alapítványoktól. A Frank Digitalt egyébként a Szemerey Tamás-féle Növekedési HitelBank Zrt. segítette kilencvenmillió forint hitellel. Szemerey pedig nem más, mint Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére, aki korábban a cseh Bawaco befektetői csoporton keresztül kapcsolódott a VS.hu kiadójához. A Frank Digital ugyancsak kapott pénzt a jegybanki alapítványoktól, a 24.hu összesítése szerint 78 milliót. Emellett a cég egyre sikeresebbnek tűnik a közbeszerzéseken is. Januárban 230 millió forintot nyertek el az Y- és Z-generációs szemlélet formálása az ’56-os emlékévvel összefüggésben projektre, de rendelt tőlük szolgáltatást a nemzeti bank is, közel 24 millió forint értékben, illetve a Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. 7,6 millióért. Utóbbi cég máskor is dolgozott együtt Száraz István vállalkozásával: szeptemberben a többi között ez a cég nyújthatott be terveket Budapest új arculatának megtervezésére, ezért nettó 900 ezer forintot kaptak. Sőt: amikor 2015 decemberében Rogán Antal szomszédjának, Csetényi Csabának a cégei nyerték a Magyar Olimpiai Bizottság nettó 360 millió forintos hirdetmény nélküli közbeszerzését, akkor a megbízás 15 százalékát a Frank Digital teljesíthette alvállalkozóként.
Kerestük írásban az Emmi sajtóosztályát annak kapcsán, milyen szakmai indokok alapján hívták meg a tehetségprogram pályázataira az Új Nemzedék Központot és a Frank Digital Kft.-t. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az Új Nemzedék Központ iránt továbbra is töretlen-e a tárca bizalma, és nem tartanak-e attól, hogy hasonló eset állhat elő az intézménynél, mint az Országos Roma Önkormányzatnál, amelyet végül 1,6 milliárd forint visszafizetésére kellett kötelezni a támogatások szabálytalan elköltése miatt. A tárcától azonban lapzártánkig nem kaptunk választ.