Bár a hatályos jogszabályok szerint az év végéig működnie kellene, a gyakorlatban már megszűnt a Pölöskei Gáborné vezette Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) egyik tankerülete – derül ki egy, a Klik honlapján olvasható dokumentumból. Az érintett fővárosi tankerület nem volt hosszú életű: mindössze tavaly szeptemberben hozták létre. Egyrészt a köznevelési intézmények fenntartói feladatainak koordinációjáért felelt, másrészt pedig a speciális intézmények (például a pedagógiai szakszolgálati feladatokat ellátó vagy a gyógypedagógiai intézmények) fenntartásáért.
Ám úgy tűnik, a fővárosi tankerület létrehozása csak újabb probléma lett az akkor már súlyos gondokkal küszködő Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak. Legalábbis erre utal, hogy Rétvári Bence illetékes államtitkár arról számolt be egy parlamenti válaszában: a fővárosi szerveződés az idén január végére – tehát létrehozásától számítva alig több mint öt hónap elteltével – a legnagyobb adóssággal küszködő tankerület lett az országban több mint 422 millió forintos tartozással. Bár érthető, hogy a Klik jövő évtől Klebelsberg Központtá alakulása miatt változik a tankerületek struktúrája, az nem, hogy ezt miért nem sikerült jogilag megfelelő módon szabályozni. Lapunk megkeresésére a Klik sajtóosztálya elismerte: bár a tankerület jogszabályilag nem szűnt meg, feladatait már Budapest tankerületei és a Klik központja látják el. Mindezt azzal indokolták, hogy a januári átalakítás során az 58 tankerületi központ létrejöttével a fővárosi irányítási szint a megyeihez hasonlóan megszűnik. Arról is írtak: a speciális intézmények fenntartása és az ehhez szükséges források is az intézmények szempontjából területileg illetékes tankerületekhez kerültek.
Lapunk ezután újabb kérdéseket tett fel a Kliknek. Arra voltunk kíváncsiak, miért nem dolgoztak ki olyan jogi szabályozást, amely törvényes keretek között ad lehetőséget az átalakításra, és arra is, pontosan mikor számolták fel a fővárosi tankerület működését, ám ezekre már nem kaptunk választ.