Nem szereti a kormány, ha belenéznek a zsebébe

Nincs egyetértés a vagyonnyilatkozatok ügyében. Az ellenkezőjén lennénk meglepve.

Katona Mariann
2017. 01. 16. 11:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összefog a parlamenti ellenzék a képviselői vagyonnyilatkozatok szigorítása érdekében – nagyjából ezt lehet valamilyen szinten eredménynek nevezni a délelőtti ötpárti egyeztetés után. Az LMP kezdeményezte a tárgyalást, mert saját javaslatukhoz támogatókat akartak találni. Szél Bernadették terveinek lényege, hogy a politikusok vagyoni helyzetét az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) kellene ellenőrizni. Az úgynevezett közhiteles nyilvántartások alapján vizsgálnák, hogy az érintettnek mi mindene van és miből telt arra. Ezzel együtt pedig megszűnne az, hogy a képviselők saját maguk töltsék ki minden évben a vagyonnyilatkozatukat, számos példa van rá ugyanis, hogy abból kimaradnak bizonyos tételek.

Ha saját magukra nem is hozna szigorúbb szabályokat a Fidesz, a civil szervezetek vezetőit nem kímélnék. Ismert, a kormány tavasszal nyújtana be egy erről szóló javaslatot. Németh Szilárd, a kormánypárt alelnöke még úgy is fogalmazott, hogy el kellene takarítani az álcivil szervezeteket. Az Átlátszó szerint egyébként a magyar kormány a tavaly nyáron elfogadott izraeli „civil átláthatósági törvény” bevezetésénél bábáskodó konzervatív amerikai kampányguru, Arthur J. Finkelstein tanácsai alapján jár el az ügyben. (K. M.)

A Fidesz ugyanakkor elzárkózik a változásoktól. A kormánypártokat képviselő Vas Imre az egyeztetés után ugyanazt mondta, amit a kormánypárt mindig ismételget ebben a témában: a magyar vagyonnyilatkozati rendszer az egyik legszigorúbb Európában. Bírálta, hogy az LMP az ÁSZ-ra bízná ezt a feladatot, hiszen annak az intézménynek szerinte más a feladata, ráadásul ott van erre az Országgyűlés illetékes bizottsága. Még azt is felvetette, hogy az LMP csak a közhiteles nyilvántartásokat használná fel, holott a légi járművek üzembe tartóit tartalmazó adatbázis nem ilyen. Itt Hadházy Ákosra célzott, akiről lehet tudni, hogy repülni szokott. Érdekesség, hogy Vas Imre a tárgyaláson erről nem beszélt, csupán az újságírók előtt hozta elő a témát.

Hadházy Ákos a Magyar Nemzet kérdésére leszögezte, hogy róla nem titok a hobbija, egyébként neki nincs repülőgépe. Az ilyen járművek lajstromozására pedig egyébként sokkal szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint például az autókra.

Az ellenzéki pártok viszont egyetértenek az LMP-vel a szigorításban. Az MSZP-s Harangozó Tamás lapunknak felidézte, hogy már tavaly decemberben benyújtottak az Országgyűlésnek egy antikorrupciós csomagot, amelynek egyik eleme éppen ez volt. Ők is úgy látják, hogy nem önbevalláson kellene alapulnia a vagyonnyilatkozatoknak, ráadásul kibővítenék az ilyen kötelezettséggel ellátottak körét.

A szigorításokkal a Jobbik is egyetért, de még tovább mennének. Azt szeretnék, ha nemcsak a képviselők, hanem azok hozzátartozóinak is nyilvános lenne a vagyoni helyzete. (A Jobbik egyébként saját honlapján a velük egy háztartásban élők vagyonnyilatkozatát is közre szokta adni.) 

Az ellenzéki pártok egyelőre annyit tudnak tenni, hogy szakértői szinten kidolgoznak egy mindenki által elfogadható javaslatot és abban bíznak, hogy majd a 2018-as választások után az új kormány elfogadja azt.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.