Szövetségeseket gyűjt a CEU

Nem tüntetnek, de a háttérben dübörög a nemzetközi egyetemi lobbi. Napi összefoglaló.

Unyatyinszki György
2017. 03. 30. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdai sorosozó, feszült hangulat után tegnap már a Közép-európai Egyetem (CEU) körül kialakult jogi kérdésekre helyeződött a kormányzati kommunikáció; az egyetem pedig a korábban beígért látványos tüntetés helyett a háttérmunkára helyezi a hangsúlyt, főleg külföldi támogatókat keresve. Miután nem vezettek eredményre a minisztériummal folytatott tárgyalások, Michael Ignatieff rektor az egyetemi polgároknak írt levelében tudatta, vasárnap Washingtonba utazik, hogy a média elé tárja az intézmény ügyét, valamint tájékoztassa az amerikai jogalkotókat a magyarországi helyzetről.

Ignatieff szerdai kijelentéseit megerősítve jelezte, továbbra sem látja megoldásnak egy tüntetés szervezését. Egyetemi forrásaink szerint ez folyamatos témát jelent az intézményen belül, de egyelőre csekély a valószínűsége, hogy a forrongó szerdai egyetemi fórum hangulatában megfogalmazott ötlet alapján még a héten utcára vonuljanak az egyetemi polgárok. Több meghirdetett tüntetést is töröltek a Facebookon.

Lázár Jánost is kérdezték a tegnapi kormányinfón az üggyel kapcsolatban. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt a tervezett felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban, hogy nem látja, „ebben melyik pont lenne az, amely politikailag érzékeny vagy bárki érdekével ellentétes”. Szerinte a következő egy év elegendő arra, hogy az érintett külföldi egyetemek megkössék azokat a nemzetközi megállapodásokat, amelyek a tervek szerint a működésük feltételei lesznek. Úgy vélte, minden, ami ezen felül van, politikai hisztériakeltés, ezért azt javasolta, mindenki higgadjon le. Ugyanakkor megígérte, minden külföldi egyetem számíthat rá, hogy a kormány méltányosan fogja megvizsgálni a kérelmét mind az együttműködést, mind a képzés tartalmát illetően. Kérdésre válaszolva a kancelláriaminiszter azt is elmondta, kizártnak tartja, hogy a tervezett változások érintenék a magyar–amerikai államközi viszonyt.

Legtöbben kivárnak a témában: Gulyás Tibor, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke is megerősítette lapunknak, hogy a CEU hallgatói önkormányzata egyelőre nem kereste meg őket. Amíg az egyetem hallgatói nem jelzik az országos szervezetnek a törvénymódosítási tervezettel szembeni kifogásaikat, nem lehetséges az érdemi érdekképviseleti fellépés a részükről. Csütörtökön kerestük a CEU hallgatói önkormányzatát is, terveznek-e lépéseket, ám azt mondták, a félévzáráshoz közeledve a beadandók írásával vannak elfoglalva, így csak későbbre ígértek tájékoztatást lépéseikről.

Bódis József, a Magyar Rektori Konferencia elnöke ugyanakkor már hétfőre összehívta a szervezet elnökségét, hogy megvitassák a külföldi egyetemek, illetve a CEU helyzetét – tájékoztatta lapunkat Vass László, a szervezet magánintézményi tagozatának vezetője. Úgy tudjuk, az érintett felsőoktatási intézmények nem kezdeményeztek tanácskozást, az elnök saját hatáskörében járhatott el, amikor összehívta az ülést. Vass László jogosnak tartja a kormány szándékát, hogy védeni akarja a „kamuegyetemektől” a piacot, de szerinte nonszensz, hogy éppen az a magyar intézmény akadt fenn a rostán, amelyik a világ legjobb kétszáz egyeteme közé tartozik. A kamuegyetemeket illetően hozzátette, nem ismert előtte olyan súlyos vagy tömeges eset, aminek során Magyarországon megtévesztettek volna hallgatókat külföldi egyetemek. – Annak örülnék, ha a kormány időt fordítana a hatásvizsgálatok lefolytatására – mondta Vass László, aki szerint így a sietség nem eredményezne hasonló helyzetet.

Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára főként jogi kérdésekről beszélt csütörtöki sajtótájékoztatóján. – A magyar törvényeket mindenkinek be kell tartania – hangsúlyozta a felsőoktatási törvényt módosító javaslattal kapcsolatban. Szerinte a CEU számára nem jelent kockázatot a javaslat, más egyetem nem élt kifogással ellene. Az ATV-nek úgy nyilatkozott, hogy a kamuegyetemeket szabályozná erősen a javaslatuk, ám a CEU nem tartozik ezek közé. Az előzményekkel kapcsolatban hozzátette: – Nem tárgyaltunk a CEU-val. Nem volt rá időnk.

Megjegyezte azt is: nem számít diplomáciai bonyodalmakra.

Egyelőre joggal bízhat az Egyesült Államok támogatásában az egyetem rektora, szerdán a budapesti amerikai ügyvivő is kiállt nyilatkozatában az egyetem mellett, valamint az amerikai nagykövetség útjára indította az #istandwithceu (a CEU mellett állok) hashtaget a közösségi oldalakon, amelyet tömegek kezdtek használni. A nemzetközi rangsorokban remeklő magyar egyetem mellett a közösségi oldalakon a Harvard több oktatója, a Yale hallgatói közössége, Oxford oktatói is kiállnak, Kelet-Európától Bogotáig találni támogatókat a tudományos életből. A litván fővárosban a magyar nagykövetség elé szerveződött kisebb tüntetés csütörtökön, mivel Vilnius polgármestere is a CEU-n szerezte diplomáját. A CEU által indított online petícióhoz lapzártánkig 11 ezer támogató csatlakozott egyetlen nap alatt.

A nemzetközi tudományos közösség mellett jól jellemzi a magyar képet Zawadowski Ádám PhD-fokozatú közgazdász levele, aki a műszaki egyetemen és az amerikai Princetonon szerzett fokozatai után öt évig oktatott Bostonban, majd két éve döntött a Magyarországra való visszatérés mellett, kizárólag a CEU-ban tudott gondolkodni. – A CEU-t összemosni a kamuegyetemek diplomagyáraival nevetséges! Tanáraink a Harvardon, az MIT-n, a Princetonon szerezték doktorátusukat, és a legjobb diákjaink ugyanezekre az egyetemekre mennek doktorizni – írta a Facebookon az adjunktus. Megkerestünk több, PhD-fokozatra pályázó, amerikai egyetemeken tanuló magyar hallgatót is, egybehangzó véleményük az volt: aki közgazdászként hazatérne, azok a CEU-ra térnének vissza tanulni vagy tanítani, többek között Zawadowski Ádám személye miatt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.