Titkolózás a józsefvárosi rákkeltő anyagokról

Az állam képviselői szerint a csatornákban most nincs határérték-túllépés.

2017. 04. 28. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hajlandók ismertetni a Józsefvárosban, a veszélyes anyagokat feldolgozó Metal-Art Zrt. telephelyén folytatott vizsgálatok eredményeit sem a kormány illetékesei, sem pedig az érintett hatóságok – derült ki Pintér Sándor belügyminiszter, illetve Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a parlament honlapján olvasható, képviselői kérdésre adott írásos válaszából, illetve a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság lapunknak megküldött reagálásából. – A zrt. szennyvízkezelő berendezése a hatályos vízjogi üzemeltetési engedélyben foglaltaknak megfelelően üzemel, a közcsatornába bocsátott szennyvizek tekintetében határérték-túllépés nem történt – állították szinte egybehangzóan az állam különböző szintű képviselői a Pest Megyei Kormányhivatal márciusi mintavételt követő vizsgálatára hivatkozva. Adatokat azonban egyikük sem közölt annak ellenére, hogy az Üllői út–Könyves Kálmán körút sarkán található ingatlan közvetlen közelében a Fővárosi Csatornázási Művek elemzése nemrég súlyosan rákkeltő, gyűjtőnéven BTEX-vegyületek – benzol és toluol – jelenlétét, a megengedett határérték tizenkétezerszeresét mutatta ki.

Az eset február végén pattant ki, amikor a Magyar Nemzet szerkesztőségének is helyet adó ingatlan környékén élők elviselhetetlen bűzre panaszkodtak, többen pedig rosszul lettek. Arról, hogy a közcsatornákba az ugyancsak rákkeltő etilén-oxid jutott, Erőss Gábor (Párbeszéd) VIII. kerületi önkormányzati képviselő számolt be először, és csak ezt követően vettek mintákat a hatóságok.

Az Országgyűlésben többször is téma volt a környezetszennyezési ügy, április elején Kepli Lajos (Jobbik) fordult írásban az illetékesekhez. Pintér Sándor szerint a Metal-Art telephelyén az ellenőrzés csupán három, kisebb súlyú tűzvédelmi hiányosságot tapasztalt, mást nem, s azt a cég nyolc napon belül meg is szüntette. – A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság jelenleg a „súlyos káresemény-elhárítási tervet” vizsgálja, jogsértés esetén megindítják a szükséges eljárásokat – írta a belügyminiszter.

Fazekas Sándor korábban már elismerte, hogy több mint tíz éve – határérték fölötti rákkeltő nehézfém-koncentráció miatt – a Metal-Artot „kármentesítési monitoringra” kötelezték. Ennek ellenére a cég környezetvédelmi engedélye 2022-ig érvényes. Most a földművelésügyi miniszter azt írta: „A vízmintákban olyan veszélyes anyag nem volt kimutatható, amelyből a panaszban jelzett szaghatás kialakulhatott volna.”

A konkrét vizsgálati eredményeket Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője lapunk kérdésére nem ismertette, s szinte szó szerint közölte a miniszterek válaszát.

Erőss Gábor, aki Józsefváros képviselő-testületénél kezdeményezte, hogy szüntessék meg a veszélyes hulladékok feldolgozásával járó ipari tevékenységet, tegnap elmondta: javaslatát „beelőzte” egy fideszes előterjesztés. – Még húsvét előtt arról született döntés, hogy igazságügyi szakértőt rendelnek ki a szennyezés kivizsgálására – mondta a politikus.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.