Az uniós források pályáztatásának és szétosztásának informatikai rendszerére 2003 óta elköltött körülbelül 18 milliárd forint visszafizettetését helyezte kilátásba az Európai Unió, mert hibákat talált a hazai projektnél – írta a 24.hu. A portál birtokába került az Európai Bizottság által a Miniszterelnökségnek küldött jelentéstervezet. Eszerint több probléma merült fel annak a szoftvernek a kifejlesztésével és működtetésével kapcsolatban, amelyen keresztül a Brüsszelből érkező összes pénz kifizetését és a teljes pályázati rendszert működtetik.
Az úgynevezett egységes monitoring információs rendszert (EMIR) a Welt 2000 Kft. készítette a magyar uniós csatlakozásra, vagyis az a cég, amit az állam hosszas nyomásgyakorlás után, 2014-ben tudott megvásárolni tulajdonosaitól. Az adásvételt nyomozások, házkutatások és hatósági erődemonstráció előzte meg. Végül a tulajdonosok beadták a derekukat, ám a megállapodás másnapján váratlanul elhunyt Komáromi András, aki a jogtulajdonosa volt a cég legfontosabb termékének, a szóban forgó EMIR szoftvernek.
Erről a rendszerről írta a 24.hu, hogy az unió problémásnak tartja a projektet, ami azért különös, mert ezen keresztül működtetik immár 14 éve a teljes pályázati rendszert. A hivatkozott jelentésben az áll, hogy a szoftver esetében azt kifogásolták, hogy annak továbbfejlesztését hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásban bízták a Welt 2000 Kft.-re, habár ezt a feladatot elvileg más is el tudta volna végezni. A 24.hu szerint ezt a hibát csak tetézte – a bizottság levelében foglaltak alapján –, hogy a magyar szervek a rendszer tulajdonjogát átadták a társaságnak, amit egy „gondosan eljáró ajánlatkérő” nem tett volna meg. Ugyanakkor a Magyar Nemzet információi szerint valójában a magyar állam jó ideig nem fizetett a társaságnak, s végül az a megállapodás született, hogy a továbbfejlesztési jogot kapja meg a cég fizetség gyanánt. Ez logikus lépés volt, hiszen eleve a társaság szellemi terméke volt az EMIR.
Az internetes portál szerint az EMIR-rendszer esetét különösen kínossá teszi az, hogy azt azóta a kormány a kukába hajította, s a 2014–2020 közötti uniós ciklusra egy másik rendszert fejlesztettek ki. Csakhogy értesüléseink szerint mindez nem igaz, a rendszernek ugyanis két verziója volt. Az egyik, amit a 2004–2006-os ciklusra készítettek, a másik pedig a 2007–2013 közti uniós forrásokat koordinálta. Sőt úgy tudjuk, a 2014–2020 közötti uniós ciklusra kifejlesztett FAIR-rendszert is Welt 2000 Kft. készítette.
A Miniszterelnökség egyelőre annyit közölt az ügyben, hogy a bizottság levelében írt vélelmek „nem tekinthetők sem véglegesnek, sem valósnak”, a magyar fél pedig jogszabályi úton közölni fogja a saját véleményét is az esetről.