Úgy tűnik, jelentős fölénnyel nyert a baloldal Zuglóban, az önkormányzat oldalán megjelent tájékoztatás szerint Bitskey Bence 790 szavazattal, a voksok 51 százalékával nyert a 3-as számú választókerületben. A Helyi Választási Iroda vasárnap esti tájékoztatása szerint a második helyen Somodi Zoltán végzett 404 szavazattal (26 százalék).
Az időközi önkormányzati képviselőválasztáson a részvétel 26,49 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy kevesebben szavaztak, mint három éve. Akkor a választásra jogosultak valamivel több, mint 33 százaléka voksolt.
A zuglói voksoláson a jobb- vagy a baloldal képviselő-testületi többsége múlt. A választás kiírására az adott okot, hogy Sápi Attila szocialista önkormányzati képviselő több mint egy éve eltűnt, mandátuma ezért megszűnt. Sápi egyébként 2014-ben 0,35 százalékponttal – egész pontosan hét szavazattal – verte a kormánypárti jelöltet.
Gyurcsány Ferenc a Facebookon ünnepelt, ezt írta: „A kétkedők még egy bizonyítékot kaptak, hogy le tudjuk győzni a Fideszt. Dolgozni kell. Az esélyek latolgatása helyett, fanyalgás helyett, a demokraták belső küzdelme helyett tenni kell a dolgunkat. Ezt értik és értékelik a választók.” Posztjában feltehetően arra utalt, hogy a DK és az MSZP összefogásával legyőzhető a Fidesz, miközben Botka László, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje pont Gyurcsánytól és pártjától próbál távolodni.
Drevenka Monika, a Civil Zugló Egyesület és az Együtt közös jelöltje 173 szavazatot kapott. Az LMP színeiben indult Csordás Balázs Gyula 81, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot képviselő Tóth Imre 109, a Magyar Munkáspárt jelöltje, Szentpáli Kolos pedig 6 szavazatot kapott.
Sántha Péterné, a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte a józsefvárosi időközi önkormányzati képviselő-választást – ezt Kocsis Máté, Józsefváros kormánypárti polgármestere jelentette be vasárnap esti sajtótájékoztatóján az MTI szerint. A kerület alpolgármesterét a választásra jogosultak 46 százaléka támogatta. Az adatok százszázalékos feldolgozottsága mellett a Dopeman néven ismert, MSZP-s Pityinger László a voksok több mint 27, a független Bolba Márta pedig több mint 19 százalékát kapta. Huszár Péter, a Jobbik jelöltje 5,97 százalékot ért el, Konczos Lászlóra, a Magyar Munkáspárt jelöltjére hatan szavaztak.
Kissé meglepő módon Kocsis itt is képes volt Sorosra terelni a szót. Szerinte a helyzetet árnyalja, hogy „Soros György által pénzelt álcivilek” megpróbálták becsapni az embereket, és saját ideológiáikat igyekeztek eladni a józsefvárosiaknak, egytől egyig beálltak olyan jelöltek mögé, akiket függetlennek hazudtak. Kocsis Mátét kérdezték a baloldali szavazatok összesített számáról is, amire úgy reagált: nem lehet őket összeadni, véleménye szerint aki egy kétgyermekes evangélikus lelkészre szavaz, az nem voksol Pityinger Lászlóra, és ez fordítva is igaz.
Itt, a Magdolnanegyedben azért nyílt meg a választás lehetősége, mert a fideszes Balogh István Szilveszter képviselő január 31-ével lemondott. Erre a lépésre az N1TV szerint a polgármester, Kocsis Máté kérte, méghozzá azért, mert a politikus szegénységben élő emberektől húzott le pénzeket, például szociális alapon kiutalt lakások bérlőit kereste fel azt állítva, hogy neki köszönhetik az ingatlant, és erre hivatkozva 50-300 ezer forintot kért tőlük.
Róna Dániel politológus véleménye:
Összesen hat helyen rendeztek vasárnap időközi önkormányzati voksolást, négy településen polgármestert, két budapesti kerületben pedig egyéni képviselőt választottak. A Tolna megyei Gyulajon a település korábbi független alpolgármesterét, Tolnanémediben helyi vállalkozót választottak polgármesternek.
Az 1025 lakosú Gyulajon 61 százalékos részvétel mellett rendezték meg a választást, a 668 választásra jogosult állampolgár közül 408-an adták le voksukat – közölte Horváthné Tóth Valéria, a helyi választási iroda (hvi) vezetője az MTI-vel. Az öt független jelölt közül Selmeci László, az 59 éves eddigi alpolgármester kapta a legtöbb, 306 szavazatot. Ignácz Rolandra 57-en, Csima Gyulára 26-an, Kocsis Lászlóra 10-en, Orsós Istvánra 8-an szavaztak, egy választó üres szavazólapot tett az urnába – tette hozzá.
Az 1033 fős Tolnanémediben a 861 jogosult 57 százaléka, 494 választó adta le szavazatát, 3-an érvénytelenül voksoltak – mondta Takács Erzsébet hvi-vezető. A független jelöltként indult Vigh László helyi vállalkozó 253 szavazattal nyerte a választást, a szintén független Csehák Gabriella 228, a munkáspárti Szarka Sándor 10 szavazatot kapott.
Mindkét településen lemondás miatt rendezték az időközi választást, Gyulajon Dobos Károlyné, Tolnanémediben Móricz Jánosné független polgármester egyaránt egészségügyi okból mondott le megbízatásáról.
Mezey Attilát, a Gyömrő 2000 Kör jelöltjét és a város korábbi alpolgármesterét választották a vasárnapi időközi választáson polgármesternek a Pest megyei Gyömrőn – közölte Hauser Antal, a helyi polgármesteri hivatal kommunikációs referense vasárnap az MTI-vel. Hauser Antal elmondta, hogy a több mint 13 ezer választásra jogosult 32,7 százaléka vett részt az időközi választáson, 73,96 százalékuk Mezey Attilára a Gyömrő 2000 Kör jelöltjére adta le a voksát. Másodikként Békefi Miklós független jelölt 24, 52 százalékot, Kovács István pedig a Magyar Munkáspárt jelöltje 1, 53 százalékot kapott.
A Pest megyei városban azért kellett időközi önkormányzati választást kiírni, mert az eddigi polgármester, Gyenes Levente (Gyömrő 2000 Kör) tisztségét méltatlanság miatt január 11-én megszüntette a Budapest Környéki Törvényszék.