A nemzeti konzultációról szervezett országjáráson mintegy százötven ember előtt Dömötör Csaba leszögezte: lényegi és jövőt érintő kérdésekről van szó a nemzeti konzultációs kérdőívekben.
Ma már az is világosan látszik, hogy a 2018-as választásnak az lesz a tétje, hogy „meg tudjuk-e őrizni Magyarországot Magyarországként, meg tudjuk-e védeni közösségeinket, hagyományainkat és kultúránkat” – hangoztatta az államtitkár.
Elmondta, a kormány három fő csapásirány mentén dolgozik: a családok és a keresztény hagyományok védelme, valamint a nemzet határon átívelő újraegyesítése mentén.
A biztonságról szólva kijelentette: 2010-ben „minden volt, csak nem közbiztonság”, a kormány ezért növelte a rendőri állományt és megerősítette a honvédséget, továbbá a migrációs válság miatt mindent megtett a határok védelme érdekében.
Tartós népvándorlásra kell berendezkedni, mert számtalan forrásból táplálkozik az államtitkár szerint, s Európa az egyetlen hely a világon, amelyik ellenőrizetlenül, „korlátlanul nyitja meg kapuját” a bevándorlók előtt.
Meglátása szerint nagy a kockázata, hogy az Európai Uniónak a Törökországgal való egyezsége a migránsok visszatartásáról ingatag lábakra kerül. Törökországban jelenleg három és fél millióan várakoznak arra, hogy Európába juthassanak – mondta.
Dömötör Csaba a Magyarország és az Európai Unió közötti kvótapert érintve hangsúlyozta, hogy Brüsszel a bevándorlók betelepítését próbálja az országra erőltetni, mert véleménye szerint Magyarország nem eléggé szolidáris, pedig az ország eddig is erején felül vette ki a részét a szolidaritásból, és semmiféle segítséget nem kapott a schengeni határok védelméhez, kritikát annál inkább.
Beszélt arról is, hogy Brüsszel olyan jogvédőnek nevezett szervezetektől kap segítséget a migrációs politikában, amelyeket Soros György támogat.
Firtl Mátyás, Sopron és térsége KDNP-s országgyűlési képviselője hangsúlyozta: a kormány nem az európai egyesült államok, hanem az európai nemzetállamok közösségének a híve.
A belső határellenőrzést érintve hozzátette, hogy a soproniak tudják és tapasztalják azt a brüsszeli politikát, amellyel például egy európai uniós alapjog, a szabad mozgás joga csorbult.