Úgy látszik, minden fillérre szüksége van a Matolcsy Ádám érdekeltségébe került Balaton Bútorgyárnak, legalábbis erre utal, hogy a jegybankelnök fiának közvetett tulajdonában álló vállalkozás közel 2,5 millió forint brüsszeli pénzre pályázott idén, és nyert. A veszprémi Balaton Bútor Kft. a cégnél dolgozó gyakornokok támogatására kapja az összeget az Európai Unió gazdaságfejlesztési forrásaiból. A pénz pikantériája az, hogy a pályázat elbírálása nem sokkal azelőtt zajlott, hogy a kormányzat elindította az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című kampányt. De az is figyelemre méltó, hogy az ifjú vállalkozó édesapjával, vagyis Matolcsy Györggyel „Nem Magyarország veszélyezteti az EU-t, hanem Brüsszel” címmel közölt cikket tavaly év végén a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lap, amelyben a jegybankelnök éles kritikával illette Brüsszelt. Azonban az uniónak címzett bírálatok ide vagy oda, a pénz azért bizonyosan jól jön a Matolcsy-érdekeltségnek. (A FAZ újságírója a Matolcsy Györggyel folytatott beszélgetése alapján írta a cikket.)
Az egyébként nem véletlen, hogy a társaságnak minden pénzre szüksége van, ugyanis a nagy múltú bútorgyár mindössze 266 ezer forintos nyereséggel zárta a 2016. évet, miközben a cég beszámolója szerint egy évvel korábban még 110 millió forint volt a profit. Ennek hátterében többek közt az állhat, hogy a gyár belföldi értékesítése kevesebb mint a felére zuhant tavaly. A vállalkozást 2015 őszén vásárolta meg Matolcsy Ádám a Glamorous Kft.-n keresztül a Várszegi Gábor-féle Fotextől. A gyár teljesítménye tehát csak ezután esett vissza. Az adásvételről a 444.hu számolt be, rámutatva, hogy a száz alkalmazottat foglalkoztató bútorgyár jegyzett tőkéje éppen huszonegyszerese az azt megvásárló Glamorous Kft. tőkéjének.
Az ügyletet hitelből finanszírozták, amit nem más biztosított, mint Matolcsy György jegybankelnök milliárdos unokatestvérének, Szemerey Tamásnak a bankja. Az NHB Növekedési Hitel Bank ugyanis zálogjogot jegyzett be a bútorgyárra, illetve a szintén Matolcsy Ádám érdekeltségébe tartozó Magyar Stratégiai Zrt.-re is. Utóbbi társaság egyébként jelentős hasznot hajtott az ifjabb Matolcsynak. Az ingatlanok adásvételével foglalkozó társaság beszámolója szerint a 145 millió forintos árbevételből 120 millió forint haszonként maradt meg a társaságnál. Figyelemre méltó, hogy Matolcsy Ádám egyedüli tulajdonosként ki is vett 75 millió forintot osztalékként.