A hivatali visszaélés gyanúját is felveti, hogy egy sajtóorgánum előbb tud egy eljárásról, minthogy a hivatal emberei megjelennének az érintettnél – mondta a Magyar Nemzetnek Magyar György ügyvéd. A Mahir Cityposter Kft. jogi képviselőjét azután kerestük meg, hogy hétfő este fegyveres pénzügyőrök jelentek meg a lapunkkal azonos tulajdonosi körhöz tartozó plakátcégnél házkutatásra és az áfabevallás alapján 2017 januárja és áprilisa között keletkezett iratok lefoglalására.
A nyomozásról elsőként a Magyar Idők számolt be még a múlt héten – tette ezt az előtt, hogy a NAV erről magát az érintett Mahir Cityposter Kft.-t tájékoztatta volna. A vizsgálatról előre értesülő kormánypárti lap szerint a NAV a Jobbik „Ti dolgoztok, ők lopnak” kampánya miatt, költségvetési csalás gyanúja miatt nyomoz. A cég ügyvezetőjével hétfőn a nyomozók valóban azt közölték: ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás ügyében vizsgálatot indítanak.
A hivatali visszaélés büntetése akár három évig terjedő szabadságvesztés is lehet, ha azt hivatalos személyként követik el – emlékeztetett Magyar György, aki szerint gyanús, hogy itt akár ez is történhetett, hiszen valakinek a hatóságtól kellett információt kiadnia a lap felé.
Az ügyvéd szerint a Mahir Cityposter Kft.-nél minden rendben van, jogosult szolgáltatni azoknak, akikkel meg tud állapodni az árról, ezért „szeretettel és tárt karokkal várják” a nyomozókat. Magyar György szerint ugyanakkor, ha valóban a Jobbik plakátkampánya, illetve tiltott kampányfinanszírozás érdekli a nyomozókat, akkor nagyon rossz úton járnak, hiszen ennek ellenőrzése nem az adóhatóság, hanem az Állami Számvevőszék feladata.
„A legjobb tudomásom szerint a hétfői iratlefoglalás vizsgálati adatgyűjtésnek alkalmatlan – mondta Magyar György –, hiszen a NAV-nyomozók megbízása a 2017 első negyedéves papírokra szólt, miközben a Jobbik kampánya áprilisban indult, az első számlákat pedig csak májusban állították ki.”
Hasonló tartalmú közleményt adott ki kedden a cég is: hiába másoltak le a nyomozók 11 000 oldalnyi anyagot, a jobbikos számlák nem voltak a papírok között. Ezt az információt érdekes módon már hétfő este kiszivárogtatták a Népszavának, és ezt idézte kedden a közmédia is.
„Úgy tűnik, a nagy sietségben rosszul állíthatták ki a megbízólevelüket, hiszen bár áprilisban már megjelentek a Cityposter felületein a Jobbik hirdetései, számlák és áfabevallási kötelezettség csak a teljesítés után hónapokkal később keletkezik. Így bár sajtóhírek szerint a Jobbik miatt indítottak vizsgálatot a cég ellen, semmilyen, a párt kampányával kapcsolatos dokumentumot nem tudtak elvinni” – idézte a közlemény Puskár Anettet, a Mahir tanácsadóját, aki arról is beszámolt, hogy éjfél utánig bent tartották a dolgozókat.
A Mahir Cityposter közleményében beszédesnek tartja, hogy az ellenőrzéskor a hatóság eltért a bevett gyakorlattól: a bűnügyi igazgatósági eljárás már az előtt megindult, hogy megkezdődött volna az azt esetlegesen megalapozó adóhatósági ellenőrzés. A vizsgálat tényéről ráadásul előbb tudott a sajtó, mint az érintett cég, sőt volt, ahol már az eljárás eredményét is megelőlegezték.
Kovács István, a cég ügyvezetője korábban a Hír TV-nek arról beszélt, a Mahir Cityposter gazdálkodása törvényes és szabályos. Minden kért anyagot a hatóság rendelkezésére bocsátottak, de panasszal éltek a házkutatás ténye és módja ellen.
A Magyar Idők pénteki cikke egyébként nem felejtette el közölni a lehetséges ítéletet sem, miszerint: „a hatályos jogszabályok alapján a szóban forgó bűncselekmény alapesetben két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, ám minősített esetben a büntetési tétel elérheti a tíz évet”.
A Jobbik a Fideszt sejti az adónyomozók mögött. Apáti István szerint nem azzal van a probléma, hogy bármelyik céget, gazdasági társaságot vizsgálják a törvényes működéssel kapcsolatosan. „Azzal viszont már nagy probléma van, hogy ezt nyilván felsőbb politikai utasításra teszik, és a NAV nyomozó hatósága össze van kötve a sajtóval, és szinte ilyen percről percre stílusban tudósítanak, amely döbbenetes és példátlan. Úgy látom, hogy elérhető közelségbe került a politikai célú bebörtönzések és a politikai célú megsemmisítések időszaka is” – vélte a Jobbik szóvivője.