Több mint 32 ezer haláleset, az összhalálozás 26 százaléka elkerülhető lett volna jobb egészségügyi ellátórendszerrel és hatékony népegészségüggyel 2014-ben Magyarországon – szúrta ki a Napi.hu. Magyarországon most először értékelték az egészségügy teljesítményét, amelyet az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) koordinálásával, minisztériumi teamek munkájával állítottak össze.
Az összegzésből kiderül, hogy – bár a magyar lakosság egészségi állapota javuló tendenciájú – nagyok az országon belüli különbségek, az átlag pedig továbbra is elmarad az Európai Unió legtöbb tagállamának szintjétől.
Nőtt a lemaradásunk az EU28 átlagától több kiemelkedő, súlyos terhet jelentő halálokban, közte a keringési rendszer betegségei miatti halálozásban, a nők körében számos daganattípushoz köthető halálozásban (méhnyak-, mell-, gége-, légcső-, hörgő-, tüdőrák), a férfiaknál pedig a vastagbél- és a végbélrák esetében.
Az értékelés szerint 2014-ben egy jobb ellátórendszerrel a halálozások 14, népegészségügyi beavatkozásokkal további 12 százalékát lehetett volna elkerülni, a több mint 32 ezer haláleset egy kisvárosnyi lakosnak felel meg. A 65 évesnél fiatalabbak körében minden második haláleset elkerülhető lett volna megfelelő népegészségügyi beavatkozásokkal. Ezek alapján Magyarország a harmadik legrosszabb eredményt produkálta az EU 28 tagországának rangsorában.
Az összegzésben egyebek mellett az is szerepel, hogy
Az egészségügyi teljesítmény értékelése a világ számos országában elterjedt gyakorlat, célja, hogy átfogó, rendszerszemléletű és kvantitatív megalapozottságú képet adjon az egyes egészségügyi rendszerek működéséről, ezzel hozzájárulva a bizonyítékokkal támogatott szakpolitikai döntéshozatalhoz. A teljesítményértékelés tárgya az egészségügyi ellátórendszer, a népegészségügy és az általuk közvetlenül befolyásolható egészségi állapotot meghatározó kimenetek. A környezeti és társadalmi-gazdasági feltételeket, valamint a lakosság egészség-magatartását az egészségügyi rendszer által részben befolyásolható kiindulópontokként veszi számításba, és ezek kontextusában értékeli a szűken vett egészségügyi rendszerrel összefüggő kimeneteket – írják az értékelésben.