Bár a kormány azt ígérte, hogy már 2015 januárjában elindítja azt a nagyszabású élelmiszersegély-programot, amelynek elsődleges célcsoportjai a három év alatti, óvodába még nem járó csecsemők és kisgyermekek, valamint a mélyszegénységben élő várandós anyák, a valóságban csak idén nyáron szállítják ki az első élelmiszercsomagokat a rászorulóknak. Ráadásul csak három megye érintett gyermekei kapnak ilyen csomagokat, eddig ugyanis a 18 milliárd forintos, gyermekek élelmezésére elkülönített keretből csupán egymilliárd forintra írtak ki és zártak le sikeresen közbeszerzést, amelyből Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében kell ellátni a gyermekeket – tudta meg a Magyar Nemzet.
A Közbeszerzési Értesítő szerint az egymilliárdos tendert a szigetszentmiklósi Natur-Rost Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. nyerte el. A lapunk birtokába került adásvételi szerződés szerint – amelyben az államot vevőként a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság képviseli – a cég feladata, hogy szegény gyermekes családok számára havonta 12 829 darab élelmiszercsomagot állítson össze és szállítson le a megadott címre. Emellett ezer darab felnőttcsomagot is szállítania kell. Ennél kevesebbet nem készíthet, de a megadott mennyiségtől fölfelé akár harminc százalékkal is eltérhet. Egy gyermekcsomag összeállítására nettó 5648, a felnőttcsomagra 4107 forint áll rendelkezésre. A cég megbízása 18 hónapra szól, de ha az egymilliárdos keret előbb kimerül, akkor akár rövidebb ideig is tarthat a program.
Kedden Vásárosnaményban adta át az első élelmiszercsomagokat Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára. Állítása szerint a három megyét felölelő mintaprogram körülbelül 12 ezer olyan, háromévesnél fiatalabb gyermeket érint, aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt kap, és nem jár bölcsődébe. Czibere Károly az átadáson arról beszélt, hogy a programot 2017 végétől várhatóan az egész országra kiterjesztik. Ennek ellenmond Rétvári Bencének, a tárca politikai államtitkárának a Bangóné Borbély Ildikó képviselő (MSZP) írásbeli kérdésére adott válasza. Ő arra tett ígéretet, hogy a három megyében megvalósuló ételosztások után terjesztik ki országos léptékűre a programot. Ez azt jelenti, hogy 2019 januárjában válhat országossá a segélycsomagok osztása, ami már négyéves késedelmet jelent az eredeti tervekhez képest.
Az Európai Bizottság ugyanis már 2014 decemberében jóváhagyta a legszegényebb családok élelmezését és ruházkodását segítő, döntően uniós forrásból megvalósítandó programot, és a kormány azt ígérte, hogy 2015 januárjában el is indítja, a valóságban azonban e hét közepéig egyetlen élelmiszercsomagot sem kaptak a rászoruló gyermekek és a várandós édesanyák. A program keretében egyébként elemi fogyasztási cikkekkel (élelmiszercsomaggal, vitaminnal, ruhával, tisztálkodószerekkel) kellene ellátni négy éven keresztül a mélyszegénységben élő, három év alatti kisgyermeket nevelő családokat és a rászoruló várandós anyákat, míg a rendkívül alacsony jövedelemből élő időseknek és hajléktalanoknak csak az étkeztetését kellene megoldani.
A több mint két és fél év késésért elképesztő kormányzati bakik, valamint a pályázati feltételek folyamatos átírása okolható. Például az első pályázati kiírásban a program előkészítői súlyos hibát követtek el, amely miatt a mélyszegénységben élő, első gyermeküket váró édesanyák kiszorulhattak volna az élelmezési programból, holott eredetileg ők volnának a projekt egyik kiemelt célcsoportja. Ezt azóta kijavították, ám a kiírás utána is folyamatosan átdolgozásra szorult, ezért a pályázati határidőt többször kitolták. Lapunk az elmúlt egy évben számos alkalommal érdeklődött a Balog Zoltán által vezetett Emberi Erőforrások Minisztériumánál a program állásáról, de mélyen hallgattak. Végül tavaly év végén közérdekűadat-igényléssel fordultunk hozzájuk, és az arra adott januári válaszból derült ki, hogy a gyermekélelmezési program két éve késik, és azon a télen már biztos nem fog elindulni.
Bár a szaktárca akkor igyekezett bagatellizálni a helyzetet, és arról számolt be, hogy tavaly decemberben sikerült beindítani a programot, a valóság korántsem ez volt. Az élelmezési projekt négy alprogramjából ugyanis csak egyetlenegyet, a hajléktalanok élelmezését sikerült megkezdeniük, ráadásul az is csak az ország egyik felében működik. Bár a fővárosban és a Dunántúlon – többéves csúszással – tavaly decemberben kezdődött el a hajléktalanokat segítő program, a kilenc megyét magában foglaló Kelet-Magyarországon a késedelmesen kiírt közbeszerzési eljárás eredménytelenül zárult. Így ott a program keretében a mai napig nem kapnak egyetlen tányér ételt sem a hajléktalanok. Lapunk megkereste az ügyben a projekt lebonyolítóját, a Hajléktalanokért Közalapítványt. Szücs-Varsányi Nóra, a program szakmai koordinátora akkor úgy nyilatkozott: legkorábban 2017 második felében kaphatnak majd meleg ételt a program keretében a hajléktalanok a kilenc kelet-magyarországi megyében, vagyis Borsod-Abaúj-Zemplénben, Hevesben, Nógrádban, Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnokban, Szabolcs-Szatmár-Beregben, valamint Bács-Kiskunban, Békésben és Csongrádban.