Két általános iskola fenntartását vette át szeptember elsejével az evangélikus és a református egyház Tolna megyében, az önkormányzatok Bonyhádon és Madocsán is támogatták a fenntartóváltást.
A bonyhádi Vörösmarty Mihály Általános Iskola az idei tanévtől a Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásában működik, a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium részeként – közölte Bábelné Rein Mária tagintézmény-vezető az MTI-nek. Az átadást a szülők, a települési, a bonyhádi német nemzetiségi önkormányzat és az evangélikus felekezet egyaránt támogatta, tette hozzá.
Rein Márta szerint a 447 tanulót befogadó iskolában tovább folytatódik a sajátos nevelési igényű és hátrányos helyzetű gyerekek oktatása, valamint a két tannyelvű, német-magyar oktatás. A német nyelvű tanulást a szintén két tannyelvű gimnáziumban folytathatják a diákok, amely 1992 óta evangélikus iskola, jelenleg 670-en tanulnak ott.
A bonyhádi önkormányzat azért támogatta a váltást, mert „azok az iskolák, amelyek egyházi fenntartásba kerültek, fejlődő pályára álltak” – mondta Vizin Balázs, az önkormányzat kommunikációs munkatársa.
Madocsán a református egyházközség vette át az általános iskola fenntartását. Gelencsérné Tolnai Klára, az 1965 lakosú, Paks mellett fekvő község független polgármestere azt mondta, azért támogatták az átadást, mert a csökkenő létszám miatt összevont osztályokban tanultak volna a gyerekek. Az iskolába 116 gyerek jár, idén csak 9 első osztályost írattak be. Állami fenntartásban 14-nél kevesebb tanuló esetén nem indulhatott volna osztály, ez a szabály azonban az egyházi fenntartókra nem vonatkozik – magyarázta.
Az önkormányzat idén tízmillió forinttal járul hozzá az iskola működéséhez, amely a közoktatás 1948-as államosítása előtt is református felekezeté volt – tette hozzá Tolnai Klára.