Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke is aláírta szerdán azt a dokumentumot, amelyben az egészségügy hosszú távú, ciklusokon túlmutató alapvetéseit, ha úgy tetszik, az egészségüggyel kapcsolatos nemzeti minimumot fogalmazták meg az ellenzéki pártok szakpolitikusai. Ezzel teljessé vált az ellenzéki oldalon a csatlakozók sora, ma már a Liberálisoktól a Jobbikig terjedően mindenki csatlakozott, illetve hamarosan csatlakozik, kivéve természetesen a kormánypártokat.
A nemzeti minimum ötlete még júniusban, a Friedrich Ebert Stiftung és a Political Capital „Gyógyítható-e az egészségügy?” című konferenciáján merült fel. Lukács László György jobbikos képviselő vetette fel, hogy meg kellene fogalmazni, mi az, amiben mindenki egyetért, és ami ennek megfelelően nem lehet vita tárgya. A megállapodást Kincses Gyula korábbi MDF-es képviselő, a Gyurcsány-kormány egészségügyi államtitkára hozta tető alá.
Az aláírók – a Fidesz–KDNP kivételével az összes komolyan vehető párt – egyetértenek abban, hogy létre kell hozni újra az önálló egészségügyi minisztériumot, helyre kell állítani az egészségügyben a társadalombiztosítást, és rögzíteni, ez pontosan milyen ellátásra jogosít fel. Úgy kell növelni az egészségügyi kiadásokat, hogy legfeljebb 30 százalék legyen a közvetlenül a betegek által fizetett összeg. A hálapénzt meg kell szüntetni, és szabályozott keretek közé kell szorítani a fizetős szolgáltatásokat.
Az egészségügyi minimum aláírását – Gyurcsány Facebook-posztja alapján – egyes kormánypárti lapok úgy hozták, hogy létrejött a politikai szövetség a Jobbik és a baloldal közt. A Figyelő például azt írja: „Milyen furcsa olvasni, hogy a Jobbik egy új »demokratikus kormány« egészségügyi alapelveiben megegyezik Gyurcsányékkal. Az a Jobbik, amely valódi születését a 2006 őszi Gyurcsány-ellenes utcai zavargásoknak, az abban vállalt szerepének köszönhette.”
„Nincs összellenzéki összefogás, hanem egy nagyon fontos ügyben alapvetéseket fogadtak el a pártok, kivéve a Fideszt” – mondta a Magyar Nemzet online kiadásának Lukács László György. A pártban szerinte számítottak rá, hogy egyes médiumok olyat is belelátnak majd az ügybe, amit nem kellene. A frakcióvezető-helyettes szerint azonban a fő kérdés az, hogy a kormánypárt miért nem képes megállapodni a nemzeti minimumokban, ahogyan ezt Nyugat-Európában is teszik az ideológiailag egészen mást képviselő politikai szervezetek.
Lukács László György kérdésünkre azt mondta: nem tud arról, hogy más szakterületeken is megfogalmaznának hasonló dokumentumot, de szerinte a szociális szféra és a nyugdíjasellátás ügye is érdemes volna ilyesmire.