Több mulasztásos jogsértést állapított meg az Országos Roma Önkormányzatnál (ORÖ) a fővárosi kormányhivatal – tudta meg a Népszava.
A lap szerint az egyik kifogásolt mulasztás az úgynevezett elnöki keretre vonatkozik, amelyből Farkas Flórián volt ORÖ-elnök – jelenlegi miniszterelnöki biztos és a Lungo Drom elnöke – az önkormányzat vezetése során 287 millió forintot oszthatott szét 2011 és 2014 között.
A tétel tíz százaléka a három év alatt az ORÖ-nak juttatott támogatás, a közgyűlési döntés értelmében pedig Farkasnak félévente be kellett volna számolnia a keret helyzetéről: ezt nem tette meg, sem írásban, sem szóban nem tájékoztatta a képviselőket a költekezésről. Ráadásul hiába tett az ügyben feljelentést két ellenzéki képviselő, Makai István és Dancs Mihály is,
az ügyészség megtagadta a nyomozást: a vádhatóság szerint ugyanis a működési támogatást nem kizárólag bérköltségre vagy rezsiköltségre szabad felhasználni.
Az elnöki keret megléte önmagában nem bűncselekmény, az pedig – érvelt az ügyészség –, hogy az ORÖ támogatási szabályzata esetleg nincs a hatályos jogszabályi környezethez igazítva, „nem a büntetőjogi értékelés körébe tartozik”.
Ezzel azonban az elnöki keret ügye máig nem zárult le. Bár a fővárosi kormányhivatal is úgy ítélte meg, hogy a tízszázalékos keret létrehozásának nincs jogszabályi akadálya, javasolta: az ORÖ rögzítse a szervezeti és működési szabályzatában, hogy az elnök milyen formában tesz eleget beszámolási kötelezettségének, és a beszámolót önálló napirendként tárgyalja a közgyűlés.
Az elszámolás azonban mindeddig nem történt meg, mivel az elnök nem készített előterjesztést – írja a Népszava. Információi szerint a beszámoló elmaradása miatt a kormányhivatal hamarosan felügyeleti bírságot is kiróhat az ügyben.
A roma ellenzék szerint egyébként Farkas Flórián a legkülönfélébb jogcímeken osztogatta a pénzt: volt köztük temetési vagy például szociális segély is.
Az ORÖ ügyeiben jelenleg öt nyomozás zajlik: a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali vesztegetés elfogadása, a Fővárosi Főügyészség a másfél milliárdos Híd a munka világába program körüli visszaélések, a Budapesti Rendőr-főkapitányság pedig csalás, hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt folytat eljárást a szervezet ellen, amelyet négy éven át Farkas Flórián vezetett.
Az egykori ORÖ-elnöknek, a Lungo Dromot is vezető Farkasnak ugyanakkor személyesen is több ügyben kell (vagy legalábbis kellene) felelnie: tavaly például csalás és közokirat-hamisítás miatt két roma politikus feljelentette a Lungo Drom elnökét a Fővárosi és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészségen, mivel úgy vélte, hogy a roma párt gazdasági és pénzügyeiről Farkas Flórián által készített jegyzőkönyvek közokirat-hamisításnak minősülnek.
Az Országos Roma Önkormányzat képviselői a roma szervezet VIII. kerületi épületére bejegyzett, 60 milliós jelzálogjogot is firtatták.
Farkas Flóriánról köztudomású, hogy 1998-ban hűtlen kezelés vádjával ítélték el, de az akkori köztársasági elnöktől amnesztiát kapott, így elkerülte a börtönt – ügyét pedig ismeretlen okból harminc évre titkosították. Jávor Benedek, a Párbeszéd képviselője a közelmúltban hiába érdeklődött volna a titkosítás okáról, közérdekűadat-igénylése rejtélyes módon elveszett az Igazságügyi Minisztériumnál.
A roma vezető rovott múltja ellenére is élvezi Orbán Viktor és a kormánypárt bizalmát: a miniszterelnök személyesen védte meg tanácsadóját az Országgyűlésben, Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter pedig burkolt rasszizmusról beszélt, amikor a Híd a munka világába programban eltűnt másfél milliárd került szóba. Igaz, Balog azt elismerte, az ORÖ-t is felügyelő miniszterként csak ő maga tizenkét vizsgálatot rendelt el és több feljelentést tett az önkormányzat ügyeiben.