Guy Verhofstadt korábbi belga kormányfő, az Európai Parlament liberális frakcióvezetője is aláírta jelképesen a Momentum népszavazási kezdeményezését, vagyis ezzel támogatja, hogy népszavazás döntsön a magyar civiltörvény szükségességéről.
Az eseményről készített videót Fekete-Győr András pártelnök töltötte fel a Momentum Facebook-oldalára.
Mint látható, Verhofstadt kicsit nehézkesen tölti ki a magyar ívet, Fekete-Győr kérdésére pedig elmondja, hogy életében először ír alá egy másik országból származó népszavazási kezdeményezést.
A Momentum elnöke magyarázatként azt is hozzáfűzi, hogy a magyar civil társadalom védelmében indították az akciót.
A Kúria november 7-én hitelesítette a Momentum népszavazási kérdését, mely így hangzik:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvényt?
A párt ezután elindította az aláírásgyűjtést, becslésük szerint eddig 25 ezer feletti számnál tartanak. A népszavazás kiírásához 200 ezer érvényes szignóra lesz szükségük, a hibahatár átlépéséhez viszont legalább 250 aláírást kell begyűjteniük.
Az országosan kétszázalékos támogatottságot élvező párt Budapesten, vidéken, sőt, térképük szerint több nyugat-európai nagyvárosban is gőzerővel gyűjti az szignókat.
A Kúria novemberi döntése az Index szerint váratlanul érte a Fideszt is, de a kormánypárt nem tart az akciótól, sőt, igyekeznek a maguk hasznára fordítani.
A civiltörvény ügye ugyanis a Fidesz szerint teljesen más kategória, mint a vasárnapi boltbezárás vagy az olimpia ügye. A felméréseik szerint a szavazók többségét meg lehet győzni azzal, hogy szükség van a civil szervezetek átláthatóságára, ráadásul be lehet állítani az egész népszavazási kampányt egy „Soros György-féle támadásnak” – írta a portál.
Hollik István KDNP-s képviselő már az érvényesítés napján elkezdte a sorosozást, ebben az sem zavarta meg különösebben, hogy korábban családi alapítványuk is kapott támogatást egy Soros-szervezettől. Mint fogalmazott,
a Momentum beállt azok sorába, akik a Soros-hálózatot védik, érdekük fűződik ahhoz, hogy a bevándorláspárti szervezetek működése ne legyen átlátható.
Hollik István szerint minden jogi lépést be kell vetni a népszavazás ellen, „helyes lépés”, ha bárki az Alkotmányírósághoz fordul alkotmányossági panasszal a Kúria döntése, a népszavazás ellen.