Hiába kérte közérdekű adatként Hadházy Ákos, az LMP társelnöke, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nem árulja el, hány ukrán munkavállalót hozott Magyarországra az a cég, amely 450 millió forint támogatást kapott erre. Az NGM arra hivatkozik, hogy a program még nem zárult le, ezért a szerződéssel kapcsolatos információk nem nyilvánosak. Pedig a Magyar Nemzet által megismert dokumentum szerint a szerződés 2017. december 31-ig szólt.
Mint arról beszámoltunk, a debreceni Horizon2020 Nonprofit Kft. 2017 végéig összesen 5250 ukrán munkavállaló „Magyarországon történő foglalkoztatásának elősegítését” vállalta. A szerződésben visszafizetési kötelezettség is szerepel, arra az esetre, ha nem sikerülne legalább a vállalt létszám 90 százalékát elérni. A cég ügyvezetője december közepén ugyanakkor azt mondta: ők nem toboroznak közvetlenül munkaerőt, csupán elősegítik azt, így nem is tud pontos számokat mondani.
Hadházy kutakodása alapján a Horizon2020 Kft. mögött Kósa Lajos volt debreceni polgármester, jelenlegi tárca nélküli miniszter sejlik fel. Kósa felesége, Porkoláb Gyöngyi idén márciusban megvásárolt egy céget, a Tócó-Pece Kft.-t. A társaság évek óta nem végzett semmilyen tevékenységet, bevétele nem volt, de a mérleg szerint a saját tőkéje 115 millió forint, eszközök címén pedig szerepeltet a beszámolóban közel 140 millió forintot, vagyis egyáltalán nem üres.
A céget egy olyan személytől – Fiák Istvántól – vették meg, aki egy iskolaszövetkezeteket, szociális szövetkezeteket, nyugdíjas-szövetkezeteket és munkaerő-kölcsönző cégeket tömörítő, kiterjedt céghálózat egyik tulajdonosa. A hálózat központi tagja a Meló-Diák Alföld Iskolaszövetkezet, és ezen keresztül kapcsolódik a csoporthoz a Horizon2020 is: a cég ügyvezetője és közvetett tulajdonosa, Mátyás László a Meló-Diák igazgatósági tagja, korábban pedig a szövetkezet elnöke is volt.