A 35 éve üzemelő paksi atomerőmű építéséről szóló egykori döntés mára beigazolódott, a legolcsóbban, legbiztonságosabban és a legnagyobb teljesítménykihasználás mellett működik a létesítmény. Az új blokkok létesítése ennek hosszú távú fenntartását szolgálja – közölte a beruházás tárca nélküli minisztere pénteken egy Nagykanizsán tartott atomenergetikai fórumon.
Süli János hangsúlyozta: kipróbált, konstrukciójában továbbfejlesztett, 3+ generációs blokkok épülnek Pakson, amelyek „Fukusima-állók”, vagyis a legszigorúbb nemzetközi biztonsági előírásoknak is megfelelnek majd.
Példaként említette, hogy a blokkok kettős falú védőépülete garantálja az atomerőmű biztonságát akár egy utasszállító rázuhanása esetén is.
A paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter emlékeztetett arra, hogy Magyarország áramimportja mintegy 30 százalék a teljes felhasználáson belül, ami kockázat az ellátás biztonságát illetően. Hozzátette, miközben a lignitalapú erőművek élettartama a vége felé közelít, mindezzel párhuzamosan növekszik az ország villamosenergia-igénye, tavaly, történelmi rekordot döntve, a fogyasztás meghaladta a 45 terrawattórát.
Elmondta, Magyarország 2011-ben elfogadott energiastratégiája három lábon áll, a hazai lignitvagyonra, a megújuló forrásokra és az atomenergiára épül, és csak ez utóbbival lehet „folyamatosan elérhető, tiszta, olcsó és megbízható” módon áramot termelni.
Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke kifejtette, Magyarországnak az ellátásbiztonság helyreállítása érdekében is szüksége van az atomerőműre és a hazai nukleáris kapacitás fenntartására. Felidézte, hogy 2009-ben, az MSZP-kormány idején nemzeti konszenzus jött létre az atomerőmű bővítését illetően, de ez mára szertefoszlott, „hazug propaganda zajlik” az ellenzők részéről.
Kovács Pál, a paksi beruházásért felelős tárca nélküli miniszter kabinetfőnöke elmondta, hogy az európai árampiacot a szénmentesítés és a megújuló források erőltetése jellemzi, illetve egységes áramhálózat és -piac kiépítésére törekednek. Az energetikai piacon az állami önrendelkezés lebontása tapasztalható, a teljes piacot versenyszabályozásnak rendelték alá – összegezte.