Pont jókor vette át a Kósa Lajos tárca nélküli miniszter 82 éves édesanyjának érdekeltségébe tartozó cég a korábban a politikus rokonaihoz tartozó sertéstelepet: a vállalkozás éppen időben el tudott indulni egy állami pályázaton, amelyen végül 123 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyert – írja a Népszava.
A politikus édesanyja, a nyugdíjazása előtt védőnőként, majd bölcsődei vezetőként dolgozó Kósa Lajosné Bacskó Katalin 2015 nyarán vásárolta be magát a sertéstenyésztéssel foglalkozó Méker Kft.-be. A Méker elődjének tekinthető és a Kósáékkal rokon Szilágyi család érdekeltségébe tartozó Szalka-Pig Kft. ekkor felszámolás alatt állt. Kósáné tulajdonszerzése után azonban a Mékerbe friss pénz érkezett, és úgy vette át a több száz millió forint értékű mátészalkai sertéstelepet a Szalka-Pigtől, hogy az ki tudott egyezni a hitelezőivel.
A felerészt Kósa édesanyja, egy-egy negyed részben pedig Szilágyi Gábor és Szilágyi Balázs tulajdonába tartozó Méker azóta sikeressé vált: 2016-ban például harmincmilliós tiszta profitot ért el. A cég gyarapodásához nagyban hozzájárult, hogy 123 millió forintot nyert egy sertéstartó telepek korszerűsítését támogató pályázaton, amelyet az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap és a magyar állam finanszírozott.
A megítélt összeg az ötvenedik legnagyobb, amit ezen a címen fizetnek ki a 141 nyertesnek. A beruházás teljes összege 251 millió forint, ami azt jelenti, hogy a maximum ötvenszázalékos vissza nem térítendő támogatást különösen jó aránnyal használták ki.
A sertéstelephez tartozó egyik ingatlan tulajdoni lapjának tanúsága szerint a Méker tulajdonszerzését csak 2016 februárjában sikerült átvezetni, a pályázatot pedig alig pár hónappal később felfüggesztették, mert túl sokan jelentkeztek. Döntést csak ősszel hirdettek: végül 331 pályázatból mindössze 141 nyert.