Újra és újra megteszed a halálosan unt egy kilométeres utat a buszvégállomásig, csak azért, mert a lakótelepednél nincs közbeeső megálló; egy szelektív hulladékgyűjtőről álmodozol, miközben az utcára dobott üvegeket, palackokat kerülgeted; bemennél a közeli városban ügyeket intézni, de a faludból délben indul az első vonat. Köznapi bosszúságok, miket százezrek tapasztalnak meg, főként vidéken, és intéznek el káromkodva vagy széttárt kezekkel, mondván, nincs mit tenni.
Pedig van megoldás, méghozzá a mi kezünkben – állítja a Civil Kollégium Alapítvány, ami már 2010 óta közösségszervezők képzésével segíti a saját célokért kiálló hazai civileket. Munkájukat szerdán egy háttérbeszélgetésen mutatták be Budapesten.
„Azért vágtunk bele nyolc éve a képzésbe, mert már akkor is láttuk, hogy
óriási demokráciadeficit van kialakulóban Magyarországon. Egyre nagyobb a döntéshozók és a lakosság közötti távolság, az emberek úgy érzik, hogy nem szólhatnak bele a helyi folyamatokba, sőt fogalmuk sincs róla, hogy miként lehetne alakítani az őket érintő ügyeket
– mondta Varga Máté, a CKA elnöke. Az alapítvány időről időre pályázatokat ír ki olyan aktivistáknak, akik egy cél érdekében képesek helyi közösségüket mozgósítani, és eléggé bátrak ahhoz, hogy nyilvánosan, akciószerűen lépjenek fel. A CKA eddig országszerte 27 közösségszervezőt indított útnak – együttműködve az Ökotárssal. A kiképzett aktivisták pedig pénzügyi támogatással indítják el lokális kampányaikat, legyen szó egy debreceni gyalogátkelő kiharcolásáról vagy éppen a római-parti fák megmentéséről.
Hogy a program sokkal többről szól, mint alapítványi pénzek jólfésült felhasználásáról, azt az eddigi eredmények is jelzik: a kiemelt ápolási díjak 5 százalékos emelését és a nyugdíjas korú ápolók 50 ezer forintos plusztámogatását állításuk szerint egy támogatott egyesület, a Lépjünk, hogy léphessenek lobbizta ki, a fogyatékos gyermekeket nevelő szülők érdekében.
„Én is érintett vagyok, természetes, hogy hasonló helyzetben lévő szülőknek és családtagoknak próbáltunk segíteni” – mondta a beszélgetésen Csordás Anett, a Lépjünk, hogy léphessenek vezetője. „Ma 12 ezer családtag ápolja otthon önálló életre képtelen gyermekét, és a végső célunk, hogy 24 órás munkájukat munkaviszonyként ismerje el az állam, legalább minimálbér járjon érte.”