Kisvárda legnagyobb idegenforgalmi dobásának, vonzerejének tartották, szeptember óta azonban pozdorjalapok takarják a Várfürdőt. Hiába áll grandiózus felújítás előtt, Seszták Miklós városa gyanús gyorsasággal szabadulna a négyhektáros, kilenc termálmedencés komplexum üzemeltetési jogától.
Januárban ugyanis a városvezetés váratlanul koncessziós szerződési ajánlatot hirdetett meg nyílt eljárás keretében: a nyertes 3 milliárd forintért huszonöt évre kapná meg a fürdő üzemeltetésével járó kötelezettségeket és jogokat, valamint a bevételt is, és idén júliustól vehetné át a komplexumot.
A koncessziós ajánlat az előzményekhez képest igazán furcsa: a Várfürdő régóta dédelgetett turisztikai projektnek számít a városban. Jellemző, hogy a 2015-ös városfejlesztési tervben összesen huszonhatszor szerepel a Várfürdő szó, a létesítményt pedig kulcsfontosságúnak nevezik az idegenforgalom szempontjából.
A stratégiában azt is meghatározzák, hogy mennyi pénz kellene a komplexum teljes korszerűsítésére, balneológiai központ kialakításával együtt: pont 3 milliárd forintot tartottak szükségesnek a munkához – annyit, amennyit később a kormány is adott a tervekre.
Az Orbán-kabinet éppen 3 milliárd forintos forrást küldött a Várfürdő fejlesztésére a 2015-ben külön erre a célra létrehozott Kisvárdai Várfürdő Fejlesztő Nonprofit Kft.-nek. A pénz nagy részét a rendkívüli kormányzati intézkedések keretéből csatornázták át, Seszták Miklós fejlesztési miniszter így saját választókörzetének küldött fejlesztési forrást:
A fejlesztő kft. aztán 2017 második felére írta ki a legnagyobb értékű közbeszerzéseket: kilométeres csúszdaparkot, kültéri medencefejlesztést, sétányépítést, sőt az Mfor cikke szerint vízi filmstúdiót rendeltek, mintegy 2,5 milliárdos értékben – a stúdiónak a későbbiekben még lesz jelentősége.
A helyi tervekről maga a miniszter is derűlátóan nyilatkozott a helyi médiának; úgy tűnt, hogy az ország egyik legfényűzőbb és legnagyobb termálfürdője létesülhet a határhoz közeli településen – az viszont szóba sem került, hogy egy külső cég üzemeltetné majd. Ráadásul a fürdő még 2012 előtt átfogó felújításon esett át, most mégis ledózerolják létesítményeit, hogy valami nagyobb épüljön a helyére.