Meghalt Tomcsányi Pál kertészmérnök, gyümölcsnemesítő

Életének 94. évében hunyt el a MTA rendes tagja, egyetemi tanár, az agrármarketing meghonosítója.

MTI
2018. 02. 23. 14:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tomcsányi Pált február 22-én érte a halál – közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) pénteken az MTI-vel. „Hihetetlen szorgalmú, nagy munkabírású ember volt. Bármivel foglalkozott, szigorú alapossággal, részletekbe menő háttérmunkával végezte feladatát. Halálával óriási veszteség érte az agrárszakmát” – írták a közleményben.

Az elhunyt tudós 1924-ben született Budapesten. 1946-ban szerzett mezőgazdasági mérnöki oklevelet a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Nevéhez kötődik a fajtakutatás, a gyümölcs-, szőlő-, dísznövény- és erdészeti fajtaminősítés megalapozása és bevezetése. Társszerzője volt a gyümölcs fajtafenntartó szelekciós eljárásának és szabványosításának. Ennek alapján – többek között – a jonathan és a starking fajták esetében szelektált klónokat vezettek be a magyar almatermesztésben. Emellett kidolgozta a fajták ökonómiai és preferenciaértékelését, valamint a gyümölcs fajtafenntartó nemesítési módszertanát.

A jelenlegi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) jogelődjében, az Országos Mezőgazdasági Minősítési Intézetben több mint húsz éven át irányította a kertészeti szabványosítást. Meghatározó jelentőségű volt munkássága a pomológia tudományának hazai fejlesztésében. 1966-ban kidolgozta a kutatói ismeretgazdálkodás fogalomkörét, 1970-ben az agrármarketing tudományos módszereit, amiket a felsőoktatásba is bevezetett. Emellett elkészítette az élelmiszer-gazdasági marketing szakmérnökképzési tananyagát. A kutatói ismeretgazdálkodás fogalma alapján 1998-ban kidolgozta az általános kutatásmetodológiát, valamint az ismeretalkotás és -közlés elméletét, továbbá az ahhoz kapcsolódó gyakorlati megoldásokat. Utóbbi témában ő a szerzője az első olyan írásos tananyagnak, ami több doktori iskolában jelenleg is az egyik kötelező tantárgy, és aminek tanításában évtizedekig ő is részt vállalt. Kezdeményezője és megalapítója volt az osztályközi agrármarketing-bizottságnak.

Több mint 250 tudományos publikáció, 26 könyv és 13 könyvrészlet szerzője vagy társszerzője volt. Hat gyümölcs-fajtaismereti (pomológiai) könyvet írt. Az MTA rendes tagjaként három akadémiai tudományos bizottságnak is (agrár- és bioműszaki, agrár-közgazdasági, kertészet- és élelmiszer-tudományi) haláláig aktív tagja volt. A logisztikai osztályközi állandó bizottság tiszteletbeli elnökeként és a magyar nyelvi osztályközi állandó bizottságban is az agrártudományi osztályt képviselte.

Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1995-ben Széchenyi-díjat és Ipolyi Arnold Tudományfejlesztési Díjat, 2014-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetését kapta. Ezeken kívül a Szent István Egyetem díszdoktora, a johannita rend jogi lovagja, Vásárosnamény díszpolgára, valamint az amerikai The Catholic Academy of Sciences levelező tagja is volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.