Mégsem kémszervezet a „Birodalom”

Felmentették a fejlesztési minisztérium egykori főosztályvezető-helyettesét és társát.

Molnár Richárd
2018. 02. 15. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felmentette a kémkedés vádja alól az elsőfokú bíróság a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egykori főosztályvezető-helyettesét, Bukta Bélát, valamint Makszin Norbertet, aki korábban Demján Sándor nagyvállalkozó üzlettársa is volt. Az Index cikke szerint a két férfit azzal vádolták, hogy egy Birodalom nevű társaság tagjaként rendszeresen információkat adtak át többek között az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége munkatársainak.

A vádlottak a per során azzal védekeztek, hogy a Birodalom pusztán baráti társaság volt, amelyet a vádirat „személyes kapcsolatokon alapuló, szociális, társadalmi, üzleti és gazdasági közösségként” írt le. A húszfős csoport az ügyészség szerint Maxin irányítása alatt állt, akinek bizalmasa Bukta volt. Ezenfelül a vádirat alapján Maxin közvetve-közvetlenül mintegy húsz cég felett rendelkezett, amelyek biztosították a Birodalom pénzügyi hátterét. Bukta az első Orbán-kormány alatt a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozott, később az Országgyűlés gazdasági bizottságának a tanácsadója lett, 2007-től pedig három éven át dolgozott Maxin egyik cégénél. Ezután került a fejlesztési tárcához.

Buktát és Maxint 2015 decemberében vették őrizetbe, akkor mindketten előzetes letartóztatásba kerültek. Maxinék elmondása szerint a nyolc hónapig tartó előzetes letartóztatás alatt a nyomozók igyekeztek megtörni őket, és rábírni arra, hogy vallják be a kémkedés bűntettét. Az Index szerint a vádhatóság egyetlen komolyan vehető, bizonyító erejű dokumentuma egy „Bizalmas” jelzéssel ellátott, a Honvédelmi Minisztériumból származó irat volt, amely a Magyar Honvédség tízéves stratégiai tervét taglalta. Ezt a dokumentumot találták meg a rendőrök egy külső merevlemezen, amelyre Bukta Béla lakásában bukkantak egy rágalmazási ügy miatt tartott házkutatás során a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai. Utóbbiak furcsa módon az NNI műkincsvédelmi alosztályához tartoztak.

A kémkedés gyanúját egyebek között az is megkérdőjelezte, hogy a kérdéses dokumentumot – NATO-tagállamként – az Egyesült Államok és minden szövetséges tagállam megismerhette. A vádirat szerint Buktáék ezt a dokumentumot átadták a budapesti amerikai követség védelmi együttműködési irodájának. Azonban az ügyészségnek semmilyen bizonyítéka nem volt arról, hogy az átadás valóban megtörtént. A nyomozóknak azt sem sikerült feltárniuk, hogy Bukta hogyan szerezte meg az iratot a Honvédelmi Minisztériumból.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.