Vasárnapra virradóra egy órával kevesebbet alhatunk

Az év 12. hetének utolsó napján kezdődik a nyári időszámítás.

MN
2018. 03. 24. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdődik a nyári időszámítás, így vasárnap hajnali 2-kor 3 órára kell átállítani az órát. A mostani változásra azért van szükség, hogy az emberek ébrenléti ideje a lehető legjobban egybeessen a természetes világossággal, így pedig kevesebb világítást, vagyis villamos energiát kell használni. A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szerint ezzel évi 4-5 milliárd forint takarítható meg.

A Mavir szakemberei 1949 óta gyűjtik és elemzik a mindenkori fogyasztási adatokat. Azt írták: a napéjegyenlőséghez közeli tavaszi óraállításkor látványosan csökken az esti órák terhelése, mert egy órával később kell felkapcsolni a lámpákat. Az átállítás előtti és utáni időszakot összehasonlítva naponta 1,5-3 százalékos, 2000-4000 megawattóra fogyasztáscsökkenés tapasztalható az átállítás utáni időszakban.

Éves szinten körülbelül 100-120 gigawattórával kevesebb áramot használ az ország a nyári időszámítás ideje alatt, ez 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg, és ezáltal mérséklődik a környezetre jutó terhelés is.

A Jobbik másfél éve javasolta a parlamentben az eltörlését, azt szeretnék, ha a nyári időszámítás lenne érvényben egész évben – ám a javaslat vitája azóta megrekedt. Az ellenzéki párt arra hivatkozik, hogy az óraátállítás kimondottan rossz hatással van a bioritmusra és az emberi egészségre, ráadásul szerintük energetikai haszna sem mutatható már ki.

Az Európai Parlament is elfogadott egy javaslatot, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg, szükség van-e egyáltalán az óraátállítás intézményére.

Az órák előreállítása miatt változik egyes tömegközlekedési eszközök menetrendje. A MÁV közlése szerint az óraátállítás néhány belföldi és nemzetközi vonat menetrendjét befolyásolja. Az óraigazítás hajnalán azok a belföldi vonatok, amelyek kettő óra előtt indulnak, már a nyári időszámításnak megfelelően, legfeljebb 60 perccel később érkeznek a következő állomásra. Az eredetileg kettő és három óra között induló belföldi személyszállító vonatokat három órakor indítják el.

Az óraállítás Magyarország területén két nemzetközi vonatot érint. A Bécs–Bukarest között közlekedő Dacia nemzetközi vonatot Lőkösháza állomáson éri az óraigazítás. A vonat Lőkösházáról már a nyári időszámítás szerint indul 3.30-kor. A Bukarest–Bécs-vonalon járó Dacia nemzetközi vonatot Lőkösháza és Békéscsaba között éri az óraigazítás. A vonat Békéscsabáról már a nyári időszámítás szerint, 3 órakor indul tovább a Keleti pályaudvarra és Bécsbe.

Hozzátették, hogy néhány Budapestről induló nemzetközi vonat várhatóan egy órával később éri el a külföldi végállomást, valamint körülbelül 60 perccel később érkezik meg Budapestre vasárnap reggel, illetve délelőtt néhány nemzetközi járat.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tájékoztatása szerint az éjszakai járatok hajnali 2 és 3 óra közötti indulásai kimaradnak, egyes éjszakai járatok és a H6-os HÉV-pótló busz menetrendjében pedig további változásokra, egyes buszoknál a megszokotthoz képest több jármű indulására kell számítani.

Az óraátállítás miatt hajnalban a 6-os villamos, valamint a legtöbb éjszakai busz közlekedése változik. Ebben az időszakban az utazástervező csak korlátozottan működik. Egyes éjszakai járatok menetrendjében változásokra kell számítani, a pontos menetrendi információk a BKK weboldalán érhetők el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.