Következő mérkőzések
Svájc
18:002024. június 29.
Olaszország
Németország
21:002024. június 29.
Dánia

Kemény büntetésről dönthet az EP: bukhatjuk az uniós pénzeket

Nő az esély arra, hogy vissza is kell fizetnünk az eddigi támogatások egy részét – írja a Népszava. De nincs igaza.

MN
2018. 04. 04. 7:38
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai alapjogok rendszerszintű megsértése miatt nő az esély arra, hogy vissza is kell fizetnünk az eddigi támogatások egy részét – írja a Népszava.

Más kérdés, hogy a Fideszt is magába foglaló európai parlamenti pártcsalád, az Európai Néppárt ezt nem fogja hagyni, hiszen számukra fontos, hogy megvédjék a sok szavazatot hozó, a néppárttal az esetek több mint 90 százalékában együtt szavazó Fideszt a támadásoktól. Így a Népszava nem tesz többet, mint riogatva spekulál.

De lássuk, mit ír még a baloldali lap! Kiemeli: az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (Libe) tavaly ősz óta vizsgálja az uniós alapjogok magyarországi érvényesülésének helyzetét, és a Népszava birtokába jutott a testület jelentéstervezete, amelyből kiderül, hogy a több hónapos vizsgálat során súlyos, rendszerszintű jogsértéseket tapasztaltak, és javasolják az EU-szerződés 7-es cikke szerinti eljárás elindítását.

A Népszava birtokában lévő szöveg pontosan ugyanarra a következtetésre jut, mint ami az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottsága (Cont) konklúziója volt: úgy látja, hogy a kormányzás gyakorlata „jelentős, rendszerszintű fenyegetést jelent a demokráciára, a jogállamiságra és az alapvető jogokra”.

A jelentéstervezet szerint Magyarországon súlyosan sérülnek olyan uniós alapjogok, mint a véleménynyilvánítás szabadsága, az egyetemi szabadság, a gyülekezési és egyesülési szabadság, a szociális jogok, az igazságszolgáltatás függetlensége, emellett pedig mindennapos a kormányzati korrupció. A szöveg külön is megemlíti az ellenzéki képviselőket a parlamenti véleménynyilvánításuk miatt sújtó, az uniós joggal ellentétes büntetéseket, a Közép-európai Egyetem jogsértő vegzatúráját, a bevándorlókkal kapcsolatos kormányzati félelem- és gyűlöletkeltést, a menekültek (köztük kísérő nélküli gyermekek) fizikai bántalmazását, a tranzitzónákban lévő gyermekek szexuális zaklatással szembeni védelmének elmulasztását, az egyházak politikai megkülönböztetését, a civil szervezetek szabad működésének korlátozását, a nők gazdasági és szociális diszkriminációját, az etnikai és szexuális kisebbségekhez tartozók, valamint a hajléktalanok hátrányos megkülönböztetését, az etnikailag szegregált oktatás fenntartását, a nyugdíjminimum, a lakhatási támogatás és az álláskeresési támogatás elégtelenségét, a manipulatív „nemzeti konzultációkat”, a bírók kényszernyugdíjazását, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és az adatvédelmi biztos jogszerűtlen eltávolítását – sorolja a lap.

A szöveghez május 15-ig lehet módosítókat benyújtani. Az EP szeptemberben szavaz a jelentésről, amelynek elfogadásához a jelenlevők kétharmadának, illetve az összes képviselő legalább felének, 376 képviselőnek igennel kell szavaznia.

Ahhoz, hogy tényleges szankciókra is sor kerüljön, a tagállamok kormányait képviselő Európai Tanácsnak egyhangúlag kell kimondania az alapértékek tartós és súlyos megsértését. Hozzá kell tenni, erre a magyarokkal szolidaritást vállaló lengyel kormány miatt nincs esély. Lehetséges szankcióként nemcsak a majdani támogatások felfüggesztése, hanem az eddig kifizetett összegek visszavétele is fölmerül – írta a Népszava.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.