Kemény büntetésről dönthet az EP: bukhatjuk az uniós pénzeket

Nő az esély arra, hogy vissza is kell fizetnünk az eddigi támogatások egy részét – írja a Népszava. De nincs igaza.

MN
2018. 04. 04. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai alapjogok rendszerszintű megsértése miatt nő az esély arra, hogy vissza is kell fizetnünk az eddigi támogatások egy részét – írja a Népszava.

Más kérdés, hogy a Fideszt is magába foglaló európai parlamenti pártcsalád, az Európai Néppárt ezt nem fogja hagyni, hiszen számukra fontos, hogy megvédjék a sok szavazatot hozó, a néppárttal az esetek több mint 90 százalékában együtt szavazó Fideszt a támadásoktól. Így a Népszava nem tesz többet, mint riogatva spekulál.

De lássuk, mit ír még a baloldali lap! Kiemeli: az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (Libe) tavaly ősz óta vizsgálja az uniós alapjogok magyarországi érvényesülésének helyzetét, és a Népszava birtokába jutott a testület jelentéstervezete, amelyből kiderül, hogy a több hónapos vizsgálat során súlyos, rendszerszintű jogsértéseket tapasztaltak, és javasolják az EU-szerződés 7-es cikke szerinti eljárás elindítását.

A Népszava birtokában lévő szöveg pontosan ugyanarra a következtetésre jut, mint ami az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottsága (Cont) konklúziója volt: úgy látja, hogy a kormányzás gyakorlata „jelentős, rendszerszintű fenyegetést jelent a demokráciára, a jogállamiságra és az alapvető jogokra”.

A jelentéstervezet szerint Magyarországon súlyosan sérülnek olyan uniós alapjogok, mint a véleménynyilvánítás szabadsága, az egyetemi szabadság, a gyülekezési és egyesülési szabadság, a szociális jogok, az igazságszolgáltatás függetlensége, emellett pedig mindennapos a kormányzati korrupció. A szöveg külön is megemlíti az ellenzéki képviselőket a parlamenti véleménynyilvánításuk miatt sújtó, az uniós joggal ellentétes büntetéseket, a Közép-európai Egyetem jogsértő vegzatúráját, a bevándorlókkal kapcsolatos kormányzati félelem- és gyűlöletkeltést, a menekültek (köztük kísérő nélküli gyermekek) fizikai bántalmazását, a tranzitzónákban lévő gyermekek szexuális zaklatással szembeni védelmének elmulasztását, az egyházak politikai megkülönböztetését, a civil szervezetek szabad működésének korlátozását, a nők gazdasági és szociális diszkriminációját, az etnikai és szexuális kisebbségekhez tartozók, valamint a hajléktalanok hátrányos megkülönböztetését, az etnikailag szegregált oktatás fenntartását, a nyugdíjminimum, a lakhatási támogatás és az álláskeresési támogatás elégtelenségét, a manipulatív „nemzeti konzultációkat”, a bírók kényszernyugdíjazását, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és az adatvédelmi biztos jogszerűtlen eltávolítását – sorolja a lap.

A szöveghez május 15-ig lehet módosítókat benyújtani. Az EP szeptemberben szavaz a jelentésről, amelynek elfogadásához a jelenlevők kétharmadának, illetve az összes képviselő legalább felének, 376 képviselőnek igennel kell szavaznia.

Ahhoz, hogy tényleges szankciókra is sor kerüljön, a tagállamok kormányait képviselő Európai Tanácsnak egyhangúlag kell kimondania az alapértékek tartós és súlyos megsértését. Hozzá kell tenni, erre a magyarokkal szolidaritást vállaló lengyel kormány miatt nincs esély. Lehetséges szankcióként nemcsak a majdani támogatások felfüggesztése, hanem az eddig kifizetett összegek visszavétele is fölmerül – írta a Népszava.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.