A neoliberális és posztfeminista aktivisták, valamint a szélsőséges értelmiségiek mellett befolyásos üzletemberek, mértékadónak tartott agytrösztök is hadat üzentek annak a hagyományos, többgyermekes családmodellnek, amelynek megerősítése az Orbán-kormány legfontosabb célkitűzései között szerepel. Jól jelzi ezt a házasság intézményét, az anyaság presztízsét és a tradicionális értékeket támadó vagy relativizáló fórumok, előadások és nyilatkozatok számának megszaporodása az utóbbi években.
Érdemes kiemelni a sorból az energiaklubos Bart Istvánnak a Millennium Intézet munkatársaival folytatott beszélgetését, amit egy hete tettek közzé a szervezet internetes csatornáin. A YouTube-on és SoundCloudon is elérhető podcast eredeti témája a klímaváltozás, amit Bart egy ponton összeköt a gyermekvállalással. Mint mondja, olyan társadalomban élünk, amelyikben csökken a népesség, ám ez őt cseppet sem aggasztja, sőt! „Én nem tartom indokoltnak azt, hogy óriási nagy energiával próbáljuk meg ezt a folyamatot megfordítani. Tehát nyilvánvalóan a Földnek előbb-utóbb az lesz a jó, hogyha megtaláljuk a módját annak, hogy hogyan tudjuk (...) fokozatosan csökkenteni a népességünket. És ebben mi itt Magyarországon élen tudunk járni” – közölte, hozzátéve, hogy ez szerinte „egy tök jó folyamat”.
(Az alábbi linkre kattintva elérhető a hangfelvétel, az idézett rész 18:44-től kezdődik)
https://soundcloud.com/user-358667867/a-magyar-klimavalsag-bart-istvan
Ezek után a falurombolás szorgalmazásába kezdett, és azért kárhoztatta a kormányt, mert az ahelyett, hogy „Győrbe, Sopronba, Budapestre” költöztetné az embereket, „arra költi a pénzét, hogy (…) vidékfejlesztési eszközökkel próbálja fenntartani a falusi életet”, aminek szerinte nincs jövője, ráadásul jobban meg is terheli a környezetet, mint a városi lét.
Bart előadása azért is figyelemre méltó, mert a Millennium Intézet, amely mindennek teret adott, olyan ismert személyeket tudhat a tanácsadó testületében, mint Andor László és Balázs Péter volt uniós biztosok (utóbbi a Bajnai-kormány külügyminisztere is volt, jelenleg a Soros-egyetem tanára), továbbá a Graphisoft-vezérként ismertté vált Bojár Gábor (a Soros-alapítvány egykori vezetőségi tagja), a Gyurcsány-kormányok fővárosi, közép-magyarországi közigazgatási hivatalvezetője, Forgács Imre (később Bajnai igazságügyi és rendészeti minisztere), valamint a tudományos akadémia három kutatója. A szervezet igazgatója ugyanakkor az MSZP-közeli Publicus Intézet vezetője, Pulai András.