– Bocsásson meg érte, de nem is olyan rég még közhelyszámba ment, hogy Mátészalka az elmaradottság szimbóluma. Tapasztalta ezt a hátrányos megkülönböztetést fiatalkorában?
– Három diplomát szereztem Budapesten, Gödöllőn, majd Miskolcon. Azokban a tanulóközösségekben is mindig akadt valaki, aki a hírhedt mátészalkai fekete vonatról faggatott. Így nevezték az ötvenes évektől kezdve a Budapest–Szolnok–Debrecen–Nyíregyháza–Mátészalka vonalon a budapesti építkezésekre ingázókat szállító munkásvonatokat. Számtalan megállón szálltak fel az emberek, ám mivel a Nyugati pályaudvarra beérkező szerelvény kocsijaira az volt felírva, hogy Mátészalka–Budapest, illetve Budapest–Mátészalka, a rendszeres balhékról elhíresült járatok a Kádár-korszak Magyarországának egyik hírhedt fogalmává váltak. Mátészalka lejáratódott.

Fotó: Havran Zoltán
– Fájt ez az itt élőknek?
– Ajaj, mint a bögöly csípése! Ráadásul a Lúdas Matyiban és az 1977-ben abból készült animációs filmben Döbrögi a „Mátészalka gyászba’ van, Gacsaj Pesta halva van” kezdetű dalt húzatja a cigányokkal. Ez a sor egyébként egy gyönyörű népballada része. Pesta a város jó kiállású legénye volt, rajongtak érte a mátészalkai lányok és asszonyok. Végül a dühödt férfiak meglesték és leszúrták, a lányok pedig siratják Pestát. Ezért vagyunk mi gyászban, amire büszkék is vagyunk, hiszen sármos ember lehetett. Múzeumigazgatónk, Cservenyák László szokta mondogatni, hogy ennek a típusnak a folytatása a mi drága jó Tony Curtisünk is.
– Hogy jön ide Tony Curtis, na meg a hollywoodi óriáscég, a Paramount?
– Tony Curtis az apja lábnyomát keresve kétszer is járt Mátészalkán. A hollywoodi óriáscéget, a Paramount Pictures Corporationt megalapító Zukor Adolf Mátészalkán töltötte a gyermekkorát.
– Ezt mióta tudták?
– Az, hogy Tony Curtis amerikai színész szülei Mátészalkáról vándoroltak ki az Egyesült Államokba, már köztudott volt a nyolcvanas években is. Mégis szenzációnak bizonyult, hogy 1985-ben, majd 1988-ban megjelent itt. A színész lovashintón, fehér ruhában, cowboykalapban érkezett, s miután már idehaza is vetítették a filmjeit a televízióban, rettentő tömeg várta. Itt járt vele akkori felesége és a lánya, Jamie Lee Curtis is. Az apai ház ott állt a Kossuth utca végén. A zsinagógába Tony Curtis már csak egyedül akart belépni. Azt is kérte, hogy este, amikor már kihaltak az utcák, hadd bolyongjon kicsit a városban. Sokáig tartotta magát a hír, hogy egy zsák pénzt is hozott, s abból újítják majd fel a roskadozó zsinagógát.