Mély megdöbbenéssel fogadta az Igazságügyi Minisztérium az NVB döntését

Czeglédy Csaba mentelmi jogának fenntartása miatt mély megdöbbenését fejezte ki a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnökének írt levelében az Igazságügyi Minisztérium. A Fidesz szerint az NVB ellenzéki tagjai szavazatukkal valamennyien egy köztörvényes bűnöző mellé álltak. A vád szerint a DK európai parlamenti képviselőjelöltje több mint hatmilliárd forintos költségvetési csalást követett el.

2019. 05. 11. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az Igazságügyi Minisztérium mély megdöbbenéssel értesült arról, hogy a Nemzeti Választási Bizottság elutasította a Szegedi Törvényszék kérését, és a bíróság kezdeményezése ellenére sem függesztette fel Czeglédy Csaba, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselő-jelöltjének a mentelmi jogát” – olvasható abban a levélben, amelyet Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára dr. Rádi Péternek, az NVB elnökének írt.

Az államtitkár a magyar demokrácia történetében példátlan esetnek tartja, hogy egyes politikai körök megpróbálják ellehetetleníteni az igazságszolgáltatás működését.

Völner Pál szerint az NVB ellenzéki delegáltjainak magatartása semmi másra nem alkalmas, csak a jogrendszerbe vetett bizalom rombolására, a jogállam megcsúfolására, ezért felszólítják az ellenzéki pártokat, hogy a törvények adta lehetőségekkel ne éljenek vissza, ne akadályozzák a bíróságokat a munkájukban.

„Magyarországon még nem volt példa arra, hogy köztörvényes bűncselekmény gyanúja esetén ne függesszék fel a mentelmi jogot. Ez elfogadhatatlan, a bűnüldöző szervek munkáját nehezíti és lehetővé teszi a gyanúsított számára, hogy bizonyítékokat tüntessen el, vagy az országból elszökjön” – olvasható a levélben.

Az ügy kapcsán arra is emlékeztet: Czeglédy Csabának az évekkel a választás kiírását megelőző cselekményen alapuló, a választási eljárással semmiféle összefüggésben nem lévő büntetőügyekben kell bíróság elé állnia – azaz esetének a mentelmi jog lényegéhez, szelleméhez nincsen köze. Emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a mentelmi jog nem alapjog, ahogy azt az Alkotmánybíróság is hangsúlyozta már – éppen Czeglédy Csaba ügyében, 2018-ban.

„Mindezekre tekintettel kérem Elnök Urat, hogy levelemet juttassa el minden párt küldöttjének. A magyar demokrácia és Európa jövőjének ügye ugyanis nem lehet néhány politikai hazárdőr játékszere” – zárja az NVB elnökének küldött levelét Völner Pál.

– Példátlan, hogy az ellenzék a köztörvényes bűncselekménnyel vádolt Czeglédy Csaba oldalára állt a bírósággal szemben azzal, hogy a NVB keddi ülésén az általuk delegált tagok visszautasították a bíróság kérését és nem függesztették fel az európai parlamenti képviselőjelölt mentelmi jogát – ezt már a Fidesz frakciószóvivője mondta szombati sajtótájékoztatóján Debrecenben.

Halász János hangsúlyozta: az NVB ellenzék által delegált tagjai méltatlanná váltak megbízatásukra, ezért csütörtökön felszólították őket, hogy mondjanak le tisztségükről, ellenkező esetben nyilvánosságra hozzák, hogy kik „falaztak” ahhoz, hogy Czeglédy Csabával szemben ne folytatódjon a büntetőeljárás. Halász János a sajtótájékoztatón megnevezte az NVB ellenzéki tagjait. Elmondta: a Demokratikus Koalícióból (DK) Avarkeszi Dezső állt egy köztörvényes bűnöző oldalára a bírósággal szemben.

Hozzátette: Czeglédy Csaba a párt elnökének, Gyurcsány Ferencnek és feleségének, a DK EP-listáját vezető Dobrev Klárának az ügyvédje. – Czeglédy a mentelmi jogát is annak köszönheti, hogy Gyurcsányék európai parlamenti képviselőjelöltté tették, hogy így megúszhassa a büntetőeljárást” – fogalmazott a Fidesz frakciószóvivője. – A Magyar Szocialista Párt (MSZP) Litresits Andrást delegálta az NVB-be – folytatta Halász János, hozzátéve, hogy a szocialisták érdeke is az, hogy Czeglédy Csaba „amíg lehet, hallgasson”, hiszen nemcsak a DK, hanem az MSZP kampánypénzeit is ő intézte.

– A Jobbik Borbély Andreát, a Lehet Más a Politika (LMP) Bodolai Lászlót, a szocialistákkal közös EP-listát állító Párbeszéd Fazekas Tamást, a Momentum G. Szabó Dánielt, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt Gönczi Gergelyt, a Mi Hazánk Mozgalom pedig Csáki Mariannát delegálta az NVB-be – sorolta Halász János, hozzáfűzve, hogy szavazatukkal valamennyien egy köztörvényes bűnöző mellé álltak.

Az NVB elnöke a bíróságnak megküldött határozatával igazolta, hogy Czeglédy Csaba vádlott a Demokratikus Koalíció(DK) európai parlamenti listájának 36. helyén szerepel. Az NVB a listát április 19-én vette nyilvántartásba, e döntés hétfőn jogerőre emelkedett. Erre tekintettel csütörtökön a bíróság a vádlottal szemben a büntetőeljárást felfüggesztette, egyben megkereste a NVB elnökét a mentelmi jog felfüggesztése érdekében.

Az NVB határozatával a képviselőjelölt mentelmi jogának fenntartása mellett döntött. Így a bíróság a büntetőeljárási törvény kötelező rendelkezése alapján a vádlottal szemben a büntetőeljárást megszüntette.

Mint ismert Czeglédy Csabával és húsz társával szemben bűnszervezetben elkövetett különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt emelt vádat februárban az ügyészség. Czeglédy Csabát és két társát gazdasági csalás bűntettével is vádolják.

A vádirat szerint Czeglédy Csaba, mint a szombathelyi székhelyű Humán Operátor Zrt. igazgatóságának elnöke és tényleges ügyvezetője 2011-től kezdődően olyan bűnszervezetet hozott létre, amelynek célja a döntően diákmunkaerő közvetítéssel foglalkozó cég ÁFA-fizetési kötelezettségének csökkentése, valamint a diákmunkához kapcsolódó más közterhek, így a személyi jövedelemadó megfizetése alóli mentesülés volt.

A bűnszervezet működése során vállalkozásoknak, köztük több Magyarországon működő multinacionális cégnek közvetített diákmunkaerőt 2011-től és 2017-ig. A közterhek megfizetésének elkerülése céljából – Czeglédy Csaba iránymutatásai alapján – egy olyan számlázási láncolatot hoztak létre, amely alsó szintjén iskolaszövetkezetek, középső szintjén ténylegesen gazdasági tevékenységet nem, csak átszámlázást végző gazdasági társaságok, míg a legfelső szintjén a Humán Operátor Zrt. állt.

A bűnszervezet által folytatott módszer szerint a döntően diákmunka közvetítéshez kapcsolódóan az általános forgalmi adót az iskolaszövetkezetek az egyes esetekben bevallották az adó megfizetésének szándéka nélkül, más esetekben az ezzel kapcsolatos bevallási kötelezettségüknek sem tettek eleget.

Ugyanígy jártak el az iskolaszövetkezetek a diákok foglalkoztatása után járó más közterhek, így jellemzően a személyi jövedelemadóval kapcsolatos adóbevallási és adófizetési kötelezettség teljesítése során is. Czeglédy Csaba a bűnszervezet egy részét közvetlenül, míg más részét közvetítőkön keresztül irányította, az iskolaszövetkezetek elnöki tisztségét betöltő strómanoktól át egészen a Humán Operátor Zrt. alkalmazásában álló vagy a részvénytársaságban más vezetői tisztséget betöltő vádlottakig.

A bűnszervezet működtetésében a vádirat szerint 21 vádlott vett részt nyolc iskolaszövetkezet, kettő korlátolt felelősségű társaság és egy részvénytársaság keretében. A bűnszervezet 6,215 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek.

Czeglédy Csaba (Éljen Szombathely!-MSZP-DK-Együtt) szombathelyi önkormányzati képviselő volt, de mandátuma – miután egy évig nem vett részt a közgyűlés munkájában – megszűnt. Ügyvédként az MSZP és a DK jogi képviseletét is ellátta több ügyben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.