Minden eddiginél nagyobb területen zajlik a szúnyogok gyérítése

Biológiai és kémiai módszerekkel, minden eddiginél nagyobb területen zajlik országszerte a szúnyog­gyérítés. Az invázió elleni fellépést nehezítette az esős május, majd a hirtelen jött meleg, amelyek miatt le kellett állítani a légi permetezést. Eddig 865 település belterületén léptek fel a vérszívók ellen, összesen 406 ezer hektáron, ami 634 ezer focipályányi területet jelent.

2019. 07. 05. 7:47
A vízbe juttatott szer kizárólag a vérszívók lárváit pusztítja Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas tartályokból szivattyúzzák a permetszert egy An–2-es típusú repülőgépbe a szakemberek. Még egy óra van napnyugtáig, vagyis hamarosan megkezdődik az irtás, ám addig bőven akad még tennivaló: miután betöltötték a szert, gyorsan ellenőrzik a permetezőcsöveket és a propellereket is. A szúnyogok elleni küzdelem április 29-e óta zajlik, a helyzet javítása érdekében minden eddiginél nagyobb területen és több településen dolgoznak a szakemberek. A héten összesen 477 településen és kilenc budapesti kerület belterületén permetezik a szúnyogokat, de a következő hetekben is hasonló intenzitással zajlanak a kezelések az ártalom csökkentéséig. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársai kétféle, biológiai és kémiai eljárást használnak.

– A biológiai módszer kevésbé látványos, mint a kifejlett szúnyogok permetezése, de megfelelő körülmények között jelentősen csökkenti a rovarok utánpótlását. Az eljárás során egy baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a talajlakó baktérium olyan méreganyagot termel, ami kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ám más élőlényekre ártalmatlan – fogalmazott lapunk kérdésére Mukics Dániel, a katasztrófavédelem sajtószóvivője.

A biológiai módszer elsőbbséget élvez minden olyan esetben, amikor ezt a helyszín és az időjárási viszonyok, illetve az évszak lehetővé teszi. Erre azonban nincs mindig lehetőség.

– A folyók áradása, vagy egy esőzés után milliószámra keletkeznek pocsolyák olyan területeken, amelyek nem közelíthetőek meg. Mindezeken túl a szúnyogok élőhelyeinek jelentős része magántelkeken található. Nem lehetséges tehát kizárólag biológiai eljárással védekezni a szúnyogok ellen, mivel lehetetlen felkutatni és kezelni minden egyes pocsolyát, kerti vízzel teli hordót vagy éppen kaspót – részletezte a szóvivő.

A vízbe juttatott szer kizárólag a vérszívók lárváit pusztítja
Fotó: Havran Zoltán

A biológiai módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez azonban nem alkalmazható, ez esetben egy deltametrin hatóanyagú irtószert használnak földi vagy légi úton.

– Számos otthoni rovarirtó spray hatóanyaga is a deltametrin. Az irtószer a kijuttatott mennyiségben emberekre, melegvérű állatokra, növényekre teljesen ártalmatlan, az csak több ezerszeres dózisban fejtene ki negatív hatást. A szabadban néhány órán belül lebomló szert nagyon kis mennyiségben – négyzetméterenként kevesebb, mint 0,0001 gramm – permetezik a települések belterületén. A hatóanyag ugyanakkor veszélyes lehet a méhekre, ám a földi permetezések a késő esti, éjszakai órákban, a légi úton történő irtást pedig közvetlen naplemente előtt végzik, amikor a méhek nem aktívak. Ezzel együtt minden esetben tájékoztatják a méhészeket a beavatkozás pontos helyéről és idejéről – fejtette ki Mukics Dániel.

A gyérítés sikerét magunk is segíthetjük, eső után ugyanis a kertekben tartott edényekben összegyűlik annyi víz, amennyiben már kifejlődnek a szúnyoglárvák, ezért, ha nincs szükségünk a folyadékra, ürítsük ki ezeket. A szúnyogok nappal a sűrű növényzetben bújnak meg, ám ha rendszeresen lenyírjuk a füvet otthon, kevesebb rovarral fogunk találkozni a kertben.

Azt, hogy mikor, hol és hány hektáron permeteznek a következő héten, csak egy, másfél héttel lehet előre meghatározni. A szúnyoggyérítés helyszíne mindig attól függ, hogy az ország mely területén jelentkezik leginkább az ártalom. Ezt a rovarszakértők vizsgálatai határozzák meg, akiknek jó helyismeretük van, és országszerte folyamatosan ellenőrzik a lárvák, valamint a kifejlett szúnyogok számát. Ennek alapján tervezik meg a központi irtás hetente változó programját, amelynek pontos listája és menetrendje elérhető a katasztrófavédelem weboldalán a szúnyoggyérítés menüponton belül.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.