Alkalmassági vizsgálat is szükséges
A hazai jogszabály három kategóriába sorolja az egzotikus állatokat: különösen veszélyes, közepesen veszélyes, illetve elővigyázatosságot igénylő állatfajok. Az első kategóriában szereplő állatokról egészen biztosan le kell mondanunk, ebbe a csoportba tartozik ugyanis többek között a fekete özvegy, a kék cápa, a sziklapiton, az orangután, valamint az oroszlán, a zsiráf és az elefánt. De olyan állatokat sem tarthatunk, amelyek az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyesek: ilyenek az aligátorok, a kígyófejű halak, az anakondák és a hárpia is.
A közepesen veszélyes állatfajok tartása azonban már nem lehetetlen. Ehhez elsősorban arra van szükség, hogy a természetvédelmi hatóság engedélyt adjon, a szükséges papírokat pedig már a vásárlás vagy az állat országba szállítása előtt be kell szereznünk. Az erre vonatkozó rendelet előírja többek között, hogy az állat tartásával tilos felhagyniuk a gazdáiknak, vagyis nem eresztheti el senki az aligátorteknősét a közeli tóban, folyóban; a nemzetközi természetvédelmi egyezmény hatálya alá tartozó veszélyes állat eltűnését, elhullását pedig a tartója tizenöt napon belül köteles bejelenteni a természetvédelmi hatóságnak.
Részletes szabályozás van arra vonatkozóan is, hogy az adott állat tartásának tárgyi feltételeit miképpen kell biztosítani. Ez azt jelenti, hogy nem mindegy, milyen méretű és erősségű terráriumot, vagy milyen anyagú és nagyságú ketrecet szerzünk be.
A jogszabály rendelkezik továbbá arról, hogy ki és milyen feltételekkel gondozhatja az állatot. Előírja például a három hónapnál nem régebbi pszichológiai alkalmassági vizsgálat lefolytatását is.