Jogot sért az illegális határátlépő
– A Frontexnek a német és a brit sajtó által idézett nem nyilvános, belső használatra készült jelentéseit azok próbálják most felhasználni a bolgár, görög és magyar nemzeti határvédelmi szervek ellen, akik csak menekültekről és menedékkérőkről írnak. Mindezt pedig annak ellenére teszik, hogy nyilvánvaló: az Európába érkezőknek legfeljebb elenyésző része valódi menekült – hiszen többségük esetében nem európai az első biztonságos ország –, így döntő hányaduk migráns, és gazdasági okokból kelnek útra – jelentette ki lapunknak Párkányi Eszter, az Alapjogokért Központ elemzője.
Azzal kapcsolatban, hogy egyes sajtóorgánumok a Frontex szemére vetik, hogy „tétlenül szemléli a határőrök jogsértéseit” – miközben azért aggódnak, hogy az illegális határátlépők nem adhatják be a menedékkérelmüket –, az elemző felhívta a figyelmet, hogy a Frontex nem menekültügyi ügynökség, hanem határvédelmi feladatokat ellátó szervezet, ezért sem feladata, hogy a menedékkérelmek benyújtását megkönnyítse.
– Éppen az a probléma, hogy a tagállamokban szolgálatot teljesítő Frontex-hivatalnokok nem veszik ki a részüket a határvédelemből. Pedig aki a határokat illegálisan lépi át, az nemcsak tagállami jogot sért, hanem uniós szabályokat is, ezért helyénvaló, ha a tagállami határőrizeti szervek határozattan lépnek fel a jogsértőkkel szemben. Hiába próbálják azt a látszatot kelteni a német és a brit újságírók, hogy a külső határokon embertelen jogsértéseket követnek el, ha az általuk idealizált bevándorlók azok, akikhez valódi bűncselekmények köthetők – húzta alá Párkányi Eszter.