Harmadik alkalommal mérik fel az EU-tagállamoknak, köztük a magyar lakosságnak az egészségi állapotát az európai lakossági egészségfelmérés (ELEF) részeként – jelentette be Tokaji Károlyné, a KSH egészségügyi statisztikai osztályának vezetője a tegnapi budapesti sajtótájékoztatón. Az adatokat szeptember 16. és december 16. között veszik fel, összesen 510 településen, több mint tízezer, véletlen mintavétellel kiválasztott 15 évesnél idősebb lakos megkérdezésével. – Az adatgyűjtés egységes módszertana, illetve kérdőíve lehetővé teszik, hogy a felmérés eredményei nemzetközileg is összehasonlíthatók legyenek – emelte ki az osztályvezető. Az ötévente ismétlődő egészségfelmérések által nyomon követhetők a lakosság egészségi állapotában bekövetkező változások is.

Fotó: Kurucz Árpád
– A mintába került személyeket a KSH postán küldött levélben kéri fel a válaszadásra, amely önkéntes alapon, kétféle módon történhet. Szeptember 16. és 30. között van lehetőség a kérdőív interneten való kitöltésére. Azokat, akik személyesen szeretnének válaszolni, fényképes igazolvánnyal rendelkező összeírók keresik fel október 1. és december 16. között – ismertette Tokaji Károlyné. Az osztályvezető hangsúlyozta, a KSH a felmérésből származó adatokat bizalmasan kezeli, kizárólag statisztikai célra, összesítve, egyedi azonosítás lehetőségét kizáróan használja fel. A hazai felmérés eredményeit várhatóan 2020 tavaszán hozzák nyilvánosságra, a tagállamok felmérései az Eurostat honlapján lesznek elérhetők 2020 végén.
Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója arról beszélt, hogy az egészségfelméréshez kapcsolódóan az intézet táplálkozási és tápláltsági állapotvizsgálatot indít, mintegy hatezer személy felkeresésével. Ennek a felmérésnek az a célja, hogy országos reprezentatív minta alapján meghatározzák, milyen arányban érinti a magyarokat az elhízás, a túlsúly, az alultápláltság, illetve mennyit mozognak. A felmérések eredményei fontosak lesznek a betegségek megelőzése, illetve az egészségben eltöltött életévek számának növelése érdekében.