Itt a kihívás: egy napig ne gyújts rá!

A dohányzás nemcsak súlyos egészségkárosodást, hanem összetett függőséget is okoz. Éppen ezért csak keveseknek sikerül önerejükből megszabadulni a nikotinfüggőségtől. A közösség viszont ebben is segíthet.

Szilágyi Anna
2019. 11. 12. 14:25
Egészségtelen, sokba is kerül, másokat meg zavar, úgyhogy a legjobb letenni Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tévhit, hogy az e-cigaretta segít leszokni a dohányzásról: valójában ugyanúgy veszélyes dohánytermékről van szó – jelentette ki az egészségügyért felelős államtitkár hétfőn, a Korányi Pulmonológiai Intézetben tartott sajtótájékoztatón. Horváth Ildikó elmondta, november 21-én hazánk is bekapcsolódik a világszerte zajló Ne gyújts rá! elnevezésű kihívásba, amelynek lényege, hogy első lépésként csupán egyetlen napra letegyék a cigarettát a nikotinfüggők. – Arra hívunk minden magyar dohányzót, hogy csatlakozzanak ehhez a mozgalomhoz, amely a világnak már számos pontján elterjedt – fogalmazta meg az invitálást Hor­váth Ildikó.

– A dohányzás átlagosan 10-15 évvel rövidíti meg az életet, így nem csoda, hogy egyre többen kezdtek el foglalkozni azzal, hogyan tudnának leszokni – mondta el az államtitkár. Hozzátette, ma Magyarországon nagyjából a lakosság 27 százaléka vallja magát dohányzónak, ehhez képest az európai átlag egy százalékkal alacsonyabb az Eurobarometer adatai szerint.

Egészségtelen, sokba is kerül, másokat meg zavar, úgyhogy a legjobb letenni
Fotó: Bach Máté

Az Országos Dohányzás Leszokás Támogató Módszertani Központ szak­értői szerint a november 21-i dátumig még van annyi idő, hogy reális célkitűzés legyen az az egy nap, amikor nem gyújtanak rá a bagósok. Ehhez végig kell gondolni, mit fognak csinálni másképp aznap, mint a megszokott – fejtette ki Horváth Ildikó. Mindezzel a kihívásban résztvevők megláthatják, hogy ha egy napra volt erejük elengedni ezt a káros szenvedélyt, akkor legközelebb akár két napra is menni fog, és így tovább, egészen a leszokásig.

Ledia Lazareli, a WHO magyarországi irodavezetője is megerősítette a sajtótájékoztatón, hogy sem az e-cigaretta, sem más alternatív dohánytermék nem segít hozzá a dohányzás elhagyásához. Az adatok szerint a fia­tal korban e-cigit használók később nagy valószínűséggel rászoknak a hagyományos cigarettára – hangsúlyozta.

Cselkó Zsuzsanna, a Korányi Pulmonológiai Intézet szervezési és módszertani osztályának vezetője elmondta, Magyarországon a dohányzók 40 százaléka szeretne leszokni, de önerőből csak keveseknek sikerül. Épp ezért lesz segítség a Gond? Egy szál se! nevű telefonos applikáció, amely nagyban megkönnyítheti a leszokást, hiszen segít tervezni, fenntartani a motivációt, de arról is tájékoztatást kaphat a dohányzó, hogy az utolsó elszívott cigaretta után hogyan alakult az egészségi állapota vagy mennyi pénzt takarított meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.