Az együttműködés alapját az adja, hogy a V4-ek fővárosainak vezetői liberálisabbak és EU-pártibbak a jelenleg regnáló kormányaiknál – nyilatkozta Rafał Trzaskowski, Varsó főpolgármestere a Reutersnek, elsőként a paktumot aláíró városvezetők közül. A lengyel főváros mellett Budapest, Prága és Pozsony első embere tavaly december 16-án írta alá a megállapodást, amelynek lényege, hogy a saját, nemzeti kormányaikkal deklaráltan szembeforduló városvezetők közvetlen brüsszeli forrásokért lobbiznak. A szövetség létrehozásának helyszíne szimbolikus, Soros György egyetemén, a CEU-n írták alá a dokumentumot. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere akkor az önkormányzatok mellett autonóm szereplőket is említett a pluszforrások kedvezményezettjeiként, amelyek között úgynevezett nem kormányzati szervek, vagyis NGO-k is lesznek majd a terveik szerint, ám lapunk kérdésére nem tette egyértelművé, hogy a Soros György által finanszírozott szervezetek is kapnának-e uniós pénzeket. Az azonban a paktum aláírását követő napokban szembetűnő volt, hogy a milliárdos által részben tulajdonolt, részben megszólalásaiban, publikálásaiban preferált New York Times, Guardian, illetve Financial Times egybehangzóan lelkes tudósításokban számolt be az eseményről.
Bizonyára nem véletlen, hogy a lengyel politikus volt a csapatból az első megszólaló, hiszen lapunk kutatásaiból kiderül, hogy Varsó főpolgármestere jó ideje fontos globális hálózatok megbízható kulcsszereplője.
Ezek egyike a New Pact for Europe nevű föderalista projekt, amelynél Trzaskowski már 2013-ban az úgynevezett tanácsadó csoport tagja volt, mások mellett Bajnai Gordon volt miniszterelnök társaságában. A projektet a nagy hatalmú német Bertelsmann-csoport mellett Soros György Nyílt Társadalom Alapítványa is pénzeli. Érdekesség, hogy ugyanezen szervezetek pénzcsapjai nyíltak meg a 2014-es parlamenti választások előtt Bajnai Gordon – végül kudarcba fulladt – visszatérési kísérletének támogatására is.
Nem a New Pact for Europe az egyetlen globalista kezdeményezés, ahol Bajnai Gordon és Rafał Trzaskowski együtt tűnik fel, hiszen mindketten tagjai a Külkapcsolatok Európai Tanácsa (ECFR) nevű szervezetnek, amelyet 2007-ben maga Soros György alapított. Trzaskowski ily módon jó ideje közelről követheti a szintén a milliárdos spekuláns által létrehozott lengyel Báthory Intézet munkáját is, hiszen az ECFR nemcsak kulcspartnerként tekint az intézetre, de Varsóban a két szervezet székhelye egyazon épületben található. Szintén sokatmondó, hogy a varsói főpolgármester 2018-as választási kampányában kulcsszereplő volt az az Aleksandra Gajewska, aki évekig a Soros György által alapított Nyílt Párbeszéd Alapítvány nevű szervezet aktivistájaként tevékenykedett. Együtt dolgozott a szintén a Soros-hálózatba tartozó Amnesty Internationallel, valamint a Helsinki Bizottsággal is, mi több, 2016-ban a Nyílt Párbeszéd Alapítvány „politikai csapatának” vezetőjeként, illetve az alapítvány csehországi képviselőjeként is munkálkodott. Érdekes párhuzam Varsó és Budapest között, hogy Gajewska áprilistól a Varsói Tanács harmadik alelnöke lett, annak ellenére, hogy utóbbi döntéshozó szervnek eddig szokás szerint csak két alelnöke volt. Érdekességként megemlíthető, hogy Karácsony Gergely korábbi ígéretével szembemenve ötre emelte a főpolgármester-helyettesek számát a korábbi háromról.