Csökkentik az orvosok adminisztrációs terheit

Szilágyi Anna
2020. 02. 08. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) működteti február 1-jétől a Nemzeti szerv- és szövetdonációs tiltakozások regiszterét, amely azokat tartja nyilván, akik nyilatkozatot tettek arról, hogy nem szeretnék, ha haláluk után másnak adnák a szerveiket – közölte tegnap az OVSZ transzplantációs igazgatója.

Mihály Sándor elmondta, a tiltakozók listáját – amelyen jelenleg nagyjából ezer ember szerepel – korábban a Nemzeti Népegészségügyi Központ működtette, akkor még Országos transzplantációs nyilvántartás névvel. A módosítás jelentősége elsősorban az, hogy ezzel csökkentik az életmentő ellátás adminisztrációs terheit, vagyis az intenzíven dolgozó orvosoknak nem kell külön telefonálniuk és lekérni, hogy az adott elhunyt engedélyezte-e a szerveinek kivételét, hanem egy új szoftver segítségével egyből hozzáférnek az adatokhoz. Minderre azért van szükség, mert minden szerv- és szövetkivétel előtt kötelezően ellenőrizni kell a nyilvántartásban, hogy az elhunyt szerepel-e a tiltakozók között. Ha nincs írásos tiltakozó nyilatkozat, az az elhunyt beleegyezésének minősül. Ezt, vagyis a feltételezett beleegyezés elvét alkalmazza az európai országok többsége. – A jogszabály módosítása lehetővé teszi azt is, hogy ha egy magyar állampolgár külföldön hal meg, ugyanúgy lekérdezhető legyen a tiltakozóregiszter. Korábban ezt külföldi kórház nem tudta kezdeményezni – emelte ki Mihály Sándor.

Mihály Sándor emlékeztetett, a szervátültetés a legjobb minőségű és sokszor az egyetlen gyógymódot jelenti a szervelégtelenségben szenvedő betegeknek. Ehhez azonban szervdonációra van szükség, amely nem minden elhunytból, hanem csak agyhalottakból történhet. Ez azonban ritka, száz kórházi haláleset között körülbelül egyszer fordul elő. – A magyarok többsége beleegyezne abba, hogy halála után a szerveit életmentő átültetésekhez adományozzák, de fontos, hogy ezt a szándékot tudassuk a családtagjainkkal is – összegezte Mihály Sándor, aki felidézte: a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az OVSZ tavaly márciusban kezdeményezte a jogszabály megváltoztatását, a módosító rendelkezés pedig decemberben jelent meg a Magyar Közlönyben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.