Több gyöngyöspatai károsult is elfogadná a felkínált oktatást

A szegregációs iskolaperben a sértetteket képviselő Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítványról kiderült, működésüket szinte teljes egészében a Nyílt Társadalom Alapítványok fedezték. A kifejezetten stratégiai pereskedést folytató szervezet egyik alapítója egy korábbi interjúban arról beszélt, érdemes lenne megkísérelni, hogy valamilyen roma iskolai szegregációs ügy eljusson a luxemburgi székhelyű Európai Unió Bírósága elé.

Csekő Imre
2020. 02. 08. 7:30
A felajánlott képzések javíthatják a romák munkaerőpiaci helyzetét Fotó: Komka Péter Forrás: MTI/Komka Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet információi szerint az egyik érintett felperes, akinek kártérítést ítélt meg a bíróság a gyöngyöspatai szegregációs ügyben, jelezte a település polgármesterének, hogy kész a gyöngyöspatai önkormányzattal és a tankerülettel egyeztetni arról, hogy a javára megítélt kártérítést valamilyen oktatási lehetőség révén érvényesítsék. Úgy értesültünk, már korábban is többen jelezték a felperesek közül, hogy a nekik megítélt kártérítési pénzt valamilyen képzésre, tanulásra fordítanák.

Január 16-án Horváth László, a térség fideszes parlamenti képviselője ismertette azt a javaslatot, hogy a gyöngyöspatai cigány családok a nekik jogerősen megítélt kártérítést ne pénzben, hanem oktatásban, képzésben és egyéb, az életvitelüket és beilleszkedésüket segítő szolgáltatásokban kapják meg. Január 21-én Horváth László a Facebookon közzétett bejegyzésében azt írta: a felpereseket képviselő Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány azt közölte, rövid egyeztetés után mindenki arra jutott, hogy csakis pénzt fogad el. Azonban a kormánypárti képviselő szerint a gyöngyöspatai találkozón részt vevő romák közül többen arról számoltak be, hogy nem nevezhető egyeztetésnek, ami történt, mert az összejövetel mintegy másfél óra után zűrzavarba és ordítozásba torkollott, majd az alapítvány képviselői fenyegetőzve magukra hagyták a jelenlévőket.

Mindezek után Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára január 26-án bejelentette: közvetlenül a felperesekkel fognak egyeztetni a kártérítés formájáról. Ennek megfelelően a gyöngyöspatai polgármester levélben fordult a perben kártérítésre jogosulttá vált romákhoz, hogy ha hajlandók tárgyalni a jóvátétel természetbeni megfizetéséről, jelezzék az önkormányzatnak, hogy közösen ki tudjanak alakítani egy olyan oktatási csomagot, amely pozitív hatással lehet az életükre, javíthatja a munkaerőpiaci helyzetüket. A kártérítésre jogosultak nem zárkóztak el egyöntetűen az egyeztetéstől.

A felajánlott képzések javíthatják a romák munkaerőpiaci helyzetét
Fotó: MTI/Komka Péter

Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítványt, amelyet az argentínai illetőségű Eleőd Ádám alapított 2003 novemberében, nem titkoltan azzal a céllal hozták létre, hogy kifejezetten peres úton érvényesítsék a romák kártérítési igényeit. Erről maga Ujlaky András, az alapítvány egyik kezdeményezője beszélt a Beszélő online-on megjelent interjúban 2016 novemberében, amelyben úgy fogalmazott: „Mindenképpen érdemes lenne megkísérelni, hogy valamilyen roma iskolai szegregációs ügy eljusson a luxemburgi Európai Unió Bírósága elé.” Az alapítványról az UNICEF Magyarország honlapján is azt írják, hogy stratégiai pereskedést folytatnak annak érdekében, hogy egyetlen iskolában vagy osztályban se különíthessék el a roma és a mélyszegénységben élő gyerekeket.

Az alapítványt szinte teljes egészében a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Alapítványok hálózata finanszírozta. Ujlaky András ezt is elismerte az említett interjúban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.