Lakatos Tibor ezredes az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján elmondta: vasárnap délután két órakor adják át a kórházparancsnokok megbízóleveleit.
A kórházparancsnokok megkezdik a munkájukat
Az intézkedés a hatékony információáramlást és a készletgazdálkodást szabályozza, a kórházparancsnokok orvosszakmai döntéseket nem hozhatnak.

Az intézkedés a hatékony információáramlást és a készletgazdálkodást szabályozza, a kórházparancsnokok orvosszakmai döntéseket nem hozhatnak.
Szavai szerint a határokon nyugodt a helyzet, a teher- és indokolt esetben a személyforgalom járművei időben ki tudnak lépni az ország területéről.
A mai napon 14.00 órakor Dr. Halmosi Zsolt rendőr vezérőrnagy úr, országos főparancsnok fogja átadni a megbízó leveleket, amelyeket Magyarország miniszterelnöke állított ki.
Bízunk benne, hogy ezzel is hatékonyan tudjuk támogatni a kórházak tevékenységét, illetve tehermentesíti tudjuk a kórházi dolgozókat a különböző statisztikai adatszolgáltatások és az információ áramlás segítését igénylő különböző tevékenységektől és idejük jelentős részét a kórházi ápolásra tudják fordítani – fejezte ki reményét az ezredes.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta tovább nőtt az igazolt fertőzöttek száma és már 408 fertőzöttet tartanak számon. Az elhunytak száma pedig13-ra emelkedett. Olyan idős emberek voltak az elhunytak, akik krónikus betegségekben szenvedtek – mondta Müller Cecília.
Számítanunk kell arra hogy a közeljövőben egyre többen fertőződnek meg, ezért nő a laboratóriumi tesztek száma is. 12148 tesztet végeztek el a laboratóriumok.
Müller Cecília elmondta, hogy a fertőzöttek jelentős magas része, több mint 80% a enyhe tünetekkel járó megbetegedésként zajlik le, főképpen akkor, hogyha alapvetően egészséges szervezetet támad meg a vírus. Azonban közismert, hogy az idősebb korosztály, és a valamilyen krónikus megbetegedésben szenvedők, akik alapbetegségeknél fogva magasabb kockázatot hordoznak a vírusfertőzéssel szemben, ők esendőbbek, nálunk súlyosabban zajlik a betegség – tette hozzá.
A betegségnek a jellemző tünetei elsősorban a láz, száraz köhögés, tipikusan fáradékonyság, tehát nagyon hasonló az influenzának a tüneteihez, ritkán van produktív köhögés, tehát váladékképződéssel járó köhögés, előfordulhat torokfájás, végtagfájdalom, izom, ízületi fájdalom, hidegrázás, és rendkívül ritkán esetleg gyomor-, bélrendszeri tünet is előfordulhat.
Hogyha valaki olyat tapasztal magán, ami felveti a gyanút, szóljon a háziorvosának, telefonon értekezzen vele, és akkor megkapja a szükséges ellátást.
Minden esetben, amikor a gyanú felmerül, elvégezzük a laboratóriumi vizsgálatot, jelenleg az Országos Mentőszolgálatnak a mobil egységei háznál el tudják végezni már a laboratóriumi vizsgálatok, de abban az esetben, amikor súlyos a kórkép, nehézlégzés, komoly tünetek vannak, akkor természetesen a kijelölt kórházba kell szállítani a beteget – jelentette ki a tisztifőorvos.
A tisztifőorvos emlékeztetett: az időseknek 9 és 12 óra közötti bevásárlási idő biztosítása szigorítás, amivel csak végszükség esetén ajánlott élni, továbbra is az otthonmaradás és az érintkezések számának minimalizáslása a legkívánatosabb magatartás. Hozzátette: a kórházakban minden szükséges kezelési kapacitás rendelkezésre áll.
A WHO-tól kaptak a magyar hatóságok figyelmeztetést, hogy súlyos lefolyású lesz a járvány – mondta Müller Cecília, és az is kiderült hogy a járvány Európában különösen nagy veszéllyel fog járni. Az Egészségügyi Világszervezet figyelmeztetése alapján Magyarországon január 24-én elkezdték kidolgozni az első eljárásrendet.
Müller Cecília megerősítette, hogy van gyermek a fertőzöttek között, noha körükben kisebb a kockázat, a vírus senkit nem kímél – mondta a tisztifőorvos.
Bárki megfertőződhet és tovább fertőzhet másokat – tette hozzá.
Az első nap tapasztalatai szerint a piacokon és bevásárlóközpontokban megértették az emberek annak a fontosságát, hogy távolságot tartsanak egymástól. Az idősek egy része kevesellte a rendelkezésre álló időt a bevásárláshoz, de az üzletek tulajdonosai és dolgozói is körültekintően jártak el – tájékoztattak a rendőrség tapasztalatairól a kijárási korlátozás kapcsán.
Újságírói kérdésre Müller Cecília arra is kitért, hogy a Kínából érkező orvosi segédeszközök, maszkok minőségét alaposan átvizsgálják. Szavai szerint az egészségügyi dolgozókkal kapcsolatban kockázatbecslést végeznek, s ennek függvényében döntenek a védőfelszerelés szintjéről. Hozzátette: a szennyvíz- és a hulladékkezelés dolgozói számára is el kell végezni a kockázatbecslést, ami a munkáltató feladata.
Az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint a vírus kiszűrését célzó laborvizsgálatok száma növekedni fog.
Az önkormányzatok szűk körben korlátozhatják a közterületek használatát, vannak amelyek bezártak közösségi tereket, például a játszótereket – tájékoztatott Lakatos Tibor, és figyelmeztetett rá, hogy szükséges betartani a szabályokat, és noha lehet a közterületen tartózkodni a csoportosulást kerülni kell. Ismételten felhívta a figyelmet a megfelelő személyek közötti távolság betartásának fontosságára, és arra, hogy csak az egy háztartásban élők közlekedhetnek együtt.
Nem kiugróan magas Magyarországon az elhunytak aránya – mondta Müller Cecília, aki szerint az elhunytak száma hasonlít más országok adataihoz, ha népességarányosan nézzük. Minden ország másképp kezeli a járványt, és a fertőzések és halálozások száma a különböző intézkedésektől függ.
A tisztifőorvos szerint a magyar intézkedések eredménye látható, és azok időben történtek. Laposan halad előre a járványgörbe, nem túlterhelt az egészségügy.
A koronavírus miatt halálozások hasonlóak az egyébként jellemző magyar adatokhoz. A szív- és érrendszeri megbetegedések okozzák a legtöbb halálesetet. Az elhunytaknál leginkább az ilyen alapbetegségek miatti halálozást gyorsította a koronavírus.
Az egyik nagyobb vidéki idősotthon koronavírusra pozitívra tesztelt lakójával kapcsolatban Müller Cecília elmondta: a páciens egy törést követően került kórházba, s csak később lázasodott be, akkor diagnosztizálták a vírusfertőzéssel is. Az otthon 7 lakójának a tesztje mutatta ki a vírus jelenlétét, ám az intézmény egyik dolgozója sem fertőződött meg.
A tisztifőorvos közölte: jelenleg 14-en szorulnak lélegeztetőgépre az egész országban.
Ismét hangsúlyozta: egyes daganatos betegségek kezelése nem halasztható.
Lakatos Tibor kérdésre válaszolva arról beszélt, egyelőre nem változtatnak az idősek számára engedélyezett kijárási idősávról.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Összeesett és meghalt egy vevő egy debreceni áruházban
Próbálták újraéleszteni, de nem sikerült.

450 milliárd forinttal költenek többet egészségvédelemre
Müller Cecília tisztifőorvos hangsúlyozta, az életmód változtatása és a rendszeres emlőönvizsgálat mellett nagyon fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel.

A szemünk láttára tepertek le valakit a TEK-esek az Astoriánál
Az Országos Idegenrendészeti Főosztály munkatársai is a helyszínen voltak.

Nem fizet Hódmezővásárhely, de Márki-Zay szerint a kormány kisemmizi a várost
A polgármester Lázár Jánost hibáztatja.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”

Kiderült, ki válthatja a visszavonuló Gyurcsány Ferencet a parlamentben

Ez most a legmenőbb cukorhelyettesítő, és még egészséges is!

Vesztett Horvátország: fizethetnek a magyaroknak, mint a katonatiszt

Jó hírt kaptak a magyar nyugdíjasok, hamarosan ezt is kapnak

Magyarország kitaposta az utat – most bődületes összeggel követnék a példáját

Pofon a magyar szurkolóknak: tiltólistára kerültek egyes himnuszok a vb-n

Kitört a botrány: nem énekelhetnek himnuszt a válogatottnak a magyar szurkolók

Slot súlyos döntést hozott a Liverpool-játékos távozása után

A szakmai érvek ellenére támadja a baloldal az új kampusz megépítését

Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött

Zelenszkijnek vége, kemény üzenetet kapott az ukrán vezető
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Összeesett és meghalt egy vevő egy debreceni áruházban
Próbálták újraéleszteni, de nem sikerült.

450 milliárd forinttal költenek többet egészségvédelemre
Müller Cecília tisztifőorvos hangsúlyozta, az életmód változtatása és a rendszeres emlőönvizsgálat mellett nagyon fontos a szűrővizsgálatokon való részvétel.

A szemünk láttára tepertek le valakit a TEK-esek az Astoriánál
Az Országos Idegenrendészeti Főosztály munkatársai is a helyszínen voltak.

Nem fizet Hódmezővásárhely, de Márki-Zay szerint a kormány kisemmizi a várost
A polgármester Lázár Jánost hibáztatja.