Jelentősen csökkent a csecsemőhalálozás hazánkban

Magyarországon csökkent a negyedik legnagyobb arányban a csecsemőhalálozás 2010 óta – mutatott rá az Eurostat friss adatait elemezve Rétvári Bence, a KDNP alelnöke.

Forrás: MTI2020. 03. 14. 8:34
RÉTVÁRI Bence
Budapest, 2019. augusztus 16. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára beszédet mond 2019. augusztus 16-án a Pesti Vigadóban, ahol az államalapítás ünnepe alkalmából kulturális kitüntetéseket adott át. MTI/Mónus Márton Fotó: Mónus Márton
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rétvári Bence kifejtette: hazánkban a csökkenés mértéke több mint duplája az uniós átlagnak, míg Magyarországon 37 százalékkal, addig az uniós országokban átlagosan 15 százalékkal lett kisebb a csecsemőhalálozás.

Rámutatott: az Eurostat felmérése alapján 2010-ben ezer élveszülöttre 5,3 csecsemőhalálozás jutott, míg 2018-ben ez az arány már csak 3,3 volt. A csökkenés üteme az uniós országok tekintetében a negyedik legnagyobb. Mindez azt jelenti, hogy ezer élveszületést nézve kettővel több gyermek marad életében hazánkban, mint 2010-ben – közölte a KDNP-s politikus.

Rétvári Bence kitért arra is: Magyarországon ma már az EU átlagánál kevesebb gyermek hal meg 1 éves kora előtt – 2010-ben ez még nem volt így. Akkor a 23. helyen állt hazánk a rangsorban, azaz mindössze 5 országban voltak nálunk rosszabbak az adatok, míg 2018-ban már a 13. helyen. Azaz 8 év alatt 10 helyet tudott Magyarország javítani e tekintetben. Megjegyezte: 2018-ban a legmagasabb csecsemőhalálozási rátát Romániában mérték.

A kormánypárti politikus értékelése szerint mindez azt is jól mutatja, hogy az elmúlt évek során a kormányzati döntések következtében a gyermeket tervező és nevelő családok számára biztonságosabb és egészségesebb környezetet áll rendelkezésre. Ezt segíti elő többek között a Családvédelmi Akcióterv és a családbarát szülészetek kialakítása is. A kormány 10 milliárd forintot biztosított a családbarát szülészeti programra, amely két elemből áll: infrastrukturális fejlesztésekből, valamit a szülészeteken dolgozó szakemberek továbbképzéséből – ismertette.

Kitért arra, hogy a program első ütemében 6,4 milliárd forint értékben 44 kórház részesült támogatásban, ebből 50 szülészeti osztályon, továbbá 14 koraszülött intenzív ellátást nyújtó osztályon kezdődhettek meg a korszerűsítések. Az infrastrukturális fejlesztések keretei közt folyamatban vannak épületrész-átalakítások, nyílászárócserék, klimatizálás, komfortos egyágyas szobák kialakítása, valamint országszerte 1100 ágyat érintő gyermekágyas kórtermek kialakítása. Ugyancsak szerepel a korszerűsítések között az anya és a gyermek együttes elhelyezését lehetővé tevő kórtermek, továbbá az apa jelenlétét is biztosító családi szobák kialakítása. A családbarát szülészetek célja, hogy a születés élményét a család közösen élje át, anya- és bababarát környezetben – közölte Rétvári Bence.

Hozzátette: az elmúlt években markánsan javult a gyermekek helyzete is, 2010-hez képest Magyarországon csökkent a harmadik legnagyobb mértékben, több mint harmadával, 39 százalékkal a gyermekeket érintő szegénység vagy társadalmi kirekesztettség kockázata.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.