Bezártak az iskolák. Egyúttal vége van a tanévnek is?
A katonai alapkiképzés után is járnak többletpontok a felvételin
Az új szabályok bevezetésével a fiatalok könnyebben tervezhetnek a szolgálat és a tanulmányaik összehangolásában.
Bezártak az iskolák. Egyúttal vége van a tanévnek is?
Március 16. óta tantermen kívüli, digitális munkarendben kell megszervezni az oktatást. Ez azt jelenti, hogy a tanulók nem látogathatják a köznevelési intézményeket, minden tanórát virtuálisan, személyes kapcsolat létesítése nélkül kell megtartani. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem rendkívüli szünet, hanem az oktatás módjának megváltoztatása. A munka tehát folyik tovább, a tanév nem ért véget.
A tanárok is otthonról dolgoznak?
Az igazgatók ezentúl is bent lesznek az iskolákban, a pedagógusoknak viszont csak akkor kell bemenniük, ha valamilyen helyben ellátandó feladattal bízza meg őket az intézményvezető, vagy ha otthon nincsenek meg az online tanításhoz szükséges eszközeik.
Mi lesz a pedagógusok fizetésével?
Mivel a munkavégzés folyamatos, a pedagógusoknak a tantermen kívüli, digitális munkarend idején is jár a munkabér. Ugyanannyi, amennyi eddig is.
Milyen módon zajlik a számonkérés, kapnak-e jegyeket a tanulók?
Az új munkarendben is megmarad a számonkérés, továbbra is osztályzatokkal értékelik a diákok teljesítményét. A tananyag kiosztása, feldolgozása, a beszámoltatás és az értékelés is digitális eszközök segítségével valósul meg: az írásbeli beszámolókat többnyire e-mailben, vagy valamilyen alkalmazásban megosztva küldhetik be a diákok, a szóbeli feleletek alternatívája pedig többek közt a videóbeszélgetés lehet. A tanév sikeres lezárása a szaktárca szerint ebben a munkarendben is biztosított, nem kell megismételni a 2019/20-as tanévet.
Hogy tanuljon a diák, akinek nincs számítógépe, okostelefonja és internetelérése?
Törekedni kell a személyes kontaktus nélküli megoldásokra, okoseszközök híján az érintett tanulókkal vezetékes telefonon vagy hagyományos, papíralapú levélben is tartható a kapcsolat, ők így kapják meg a tananyagot is. A szakképzési centrumok egyébként intézményen belül is biztosítják a szükséges feltételeket, de ezt a lehetőséget csak a járványügyi előírások szigorú betartása mellett, legfeljebb ötfős csoportokban, felügyeleti rend keretén belül vehetik igénybe a diákok, tanárok. Szükség esetén díjmentes kölcsönzéssel is biztosítják az otthoni tanulás és munkavégzés feltételeit.
Kap-e ebédet, aki eddig az iskolában étkezett?
A gyermekétkeztetés biztosítása az adott településen intézménytípustól függetlenül önkormányzati feladat. A főzésre jelenleg is használt konyhák továbbra is rendelkezésre állnak, a gyermekek azonban nem ehetnek az iskola épületében. Az önkormányzatok a számukra optimális módon szervezhetik meg az étkezést (például kiszállítással).
A szakképzésben hogyan folytatódhatnak a gyakorlati képzések?
Alapvetően a gyakorlati oktatást is digitális munkarendben kell megszervezni, de a személyes találkozás elkerülhető úgy is, ha projektfeladatot adnak a tanulónak, amit egyéni felkészüléssel valósít meg. Az esedékes szintvizsgákat el kell halasztani, de most kivételesen enélkül is megköthetők a tanulószerződések. Duális képzésekben ha bármelyik fél úgy ítéli meg, hogy a gyakorlati oktatás nem megoldható, akkor szóba jöhet a halasztás.
Mi lesz az iskolák már lefoglalt külföldi kirándulásaival és az állami támogatású nyelvi kurzusokkal?
A külföldi nyelvtanulási programot egy évvel elhalasztották, 2020-ban így mégsem pályázhatnak a 9. és a 11. évfolyamos tanulók. Emellett arra kérték az iskolákat, hogy minden külföldi utat, tábort, osztálykirándulást mondjanak le erre az évre, beleértve a Határtalanul! programot, az Erasmus és Erasmus+ programot, valamint a testvériskolai látogatásokat is.
Hogyan érinti az új munkarend a középiskolai felvételit?
Miután már lezajlottak a középiskolai felvételi írásbeli és szóbeli vizsgái is, ebben nem várható fennakadás. A beiratkozás áprilisban esedékes, ez a köznevelési államtitkár szerint adott esetben, akár június elejére is eltolható, de még nem biztos, hogy szükség lesz rá. A felvételizőknek egyébként egy alkalommal lehetőségük van módosítani a korábban megjelölt tanulmányi területeket. Ezt március 25-ig tehetik meg, elektronikusan.
És az egyetemi felvételivel mi lesz?
A felsőoktatásba jelentkezők február 15-ig már beadták jelentkezésüket, de a felvételi eljárás egyébként is évek óta elektronikus úton zajlik.
Hogy fognak leérettségizni a végzős középiskolások?
A kormány oktatási akciócsoportja már dolgozik az érettségi lebonyolításának különböző forgatókönyvein. A tavaszi vizsgaidőszak egyébként eredetileg május 4-én kezdődne. A tervek szerint, ha a járvány mérsékelten terjed majd, meg tudják tartani az érettségi vizsgákat, a megfelelő óvintézkedésekkel. Ha pedig a helyzet mégis romlana, szóba jöhet mind az időbeni eltolás, mind pedig egyéb oktatási, levezetési megoldások.
Nyelvvizsgázni lehet?
A vizsgaközpontok bizonytalan ideig nem szerveznek vizsgákat.
A folyamatban lévő OKJ-tanfolyamok hogyan folytatódnak?
Ezzel kapcsolatban a szaktárca már készíti az iránymutatást. Addig is, amíg meglesz, arra kérték az érintetteket, hogy lehetőség szerint már most se szervezzen senki személyes jelenléttel szakmai vizsgát.
Jelen állás szerint bevezethető-e ősztől a NAT?
A módosított Nemzeti alaptanterv (NAT) szeptemberi bevezetését nem fogják elhalasztani.
Életbe lépnek-e szeptembertől a szakképzési reform elemei?
A minisztérium szerint digitális munkarend mellett is tartható az eredeti ütemterv. Az új iskolaszerkezet, szakmajegyzék vagy épp az ösztöndíjrendszer bevezetését lehetővé tevő jogszabályok már készen vannak. A felkészülést segítő országjárás további állomásait és az egyéb, tájékoztató jellegű szakmai találkozókat viszont lefújták.
A felsőoktatásban mindenki időben diplomát szerezhet?
Távoktatás lépett életbe az egyetemeken és főiskolákon, de a digitális tananyag és az egyéni felkészülés itt korántsem ismeretlen fogalmak, a felsőoktatásban így jóval könnyebb az átállás, mint a köznevelésben. A félév sikeres lezárása nincs veszélyben. Az online vizsgák már nagyban zajlanak, az ELTE jogi karán megvoltak az első virtuális szakdolgozatvédések is. Videóbeszélgetés segítségével több mint ötven diplomavédésen vannak túl.
A diákhitelt fizetni kell?
A Diákhitel Központ törlesztési moratóriumot hirdetett az összes tartozásra, minden ügyfelének 2020. december 31-ig. Az intézkedés automatikusan hatályba lépett, külön nyilatkozatra nincs szükség. Önkéntesen viszont továbbra is fizethet, aki akar, ehhez sem szükséges külön bejelentés.
Az új szabályok bevezetésével a fiatalok könnyebben tervezhetnek a szolgálat és a tanulmányaik összehangolásában.
Nem csak fényes tűzgömbök hullanak majd alá.
Hankó Balázs kiemelte: 447 milliárd forinttal nőnek a költségvetési ráfordítások.
A bíróság megállapította, hogy a ByteDance nem volt elég körültekintő.
Wellor így kíván boldog új évet Magyar Péternek
Aljas újévi támadás Orbán Viktor ellen, ezeknek semmi sem számít
Házasság első látásra: Az egyik páros végső döntése már meg is született
Új orosz boltóriás Magyarországon: kiderült az igazság – megszólalt a kormányhivatal a Mere terjeszkedéséről
Kútba esett Kerkez angliai álomszerződése
Elektromos autók: óriási a baj – sorra állnak le a gyártósorok
Darts-vb: jöhet az álomdöntő? Van Gerwen beszólt ellenfelének
Marozsán legyőzte a címvédő Rubljovot Hongkongban
Véget ért a hírzárlat: Bodrogi Gyula elárulta, milyen állapotban van most
Ebből baj lesz, Nagy Feró ismét Orbán mellé állt
Mérgező anyagot találtak tíz ásványvízben, vizsgáltak magyar márkát is
Az Arsenal a második félidőben elrontotta a Liverpool-drukkerek örömét
Az új szabályok bevezetésével a fiatalok könnyebben tervezhetnek a szolgálat és a tanulmányaik összehangolásában.
Nem csak fényes tűzgömbök hullanak majd alá.
Hankó Balázs kiemelte: 447 milliárd forinttal nőnek a költségvetési ráfordítások.
A bíróság megállapította, hogy a ByteDance nem volt elég körültekintő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.