Operatív Törzs: Új szakaszba lép a járvány elleni védekezés

A következő napokban belépünk abba a szakaszba, ami már a csoportos fertőzéseknek a szakaszát jelenti. Ezért aki csak teheti maradjon otthon – hangsúlyozta Müller Cecília országos tisztifőorvos.

Magyar Nemzet Online
2020. 03. 16. 16:24
2020.03.16. Fotó: Csapó Balázs Kisalföld Fotó: Csapó Balázs Kisalföld
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyomatékosítom, hogy a járvány Magyarországon is egy újabb szintre emelkedett, és a következő napokban a fertőzésnek egy újabb szakaszába lépünk – kezdte tájékoztatóját Müller Cecília országos tisztifőorvos, majd folytatta: az első szakasz tulajdonképpen befejeződött, különböző megbetegedések fordultak elő egyedi megbetegedési jelleggel, illetve kicsi közösségekben adták tovább a fertőzést egymásnak a fertőzöttek.

A következő napokban belépünk abba a szakaszba, ami már a csoportos fertőzéseknek a szakaszát jelenti. Itt már nem lehet megmondani pontosan, hogy hogyan történt a fertőződés, kitől, hogyan, milyen módon kapta meg a beteg a vírust. Ezt úgy tudják legjobban elképzelni, hogy ha az influenzajárványhoz hasonlítjuk ezt a szakaszt, hiszen az is egy légúton terjedő vírusos megbetegedés, és nagyon jól tudjuk, hogy a fertőző forrás nem minden esetben fellelhető.

Nyilvánvalóan ott, ahol a terjedésnek a lehetősége megvan, és ez elsősorban a közösségek és a szoros kontaktusok helyzete, ott nagyobb számban fognak megbetegedések történni. Nem tudjuk már megmondani pontosan, hogy ki kinek adta át. Jelen pillanatban is vannak olyan megbetegedéseink, ahol nem mérhető fel, hogy ki kinek adta át. Vannak adataink, információink, de mind a két irány lehetséges.

Olyan szakaszba lépünk, ahol egy láthatatlan ellenséggel kell szembeszállnunk közösen együtt. Magyarország összes lakosa egy nagy erőfeszítést kell, hogy tegyen.

Bizonyosan nem lesz egyikünknek sem az élete olyan, egy darabig, amilyen az ezt megelőző időszakban volt, és ezt szeretném egy picit kifejteni. A vírus terjedésének a meggátlásában mindenkinek megvan a maga szerepe. Megszoktuk, hogy Magyarországon egy nagyon kedvező járványügyi helyzet van, ezért senki sem szokott ahhoz, hogy pandémia, tehát világjárvány van.

Most más szokásokra lesz szükségünk. Minimalizálni kell a személyes kapcsolattartásokat. Aki teheti maradjon otthon, mert minden személyi érintkezés veszélyforrás lehet.

Különösen az időseket féltjük, mert ez a vírus rájuk nézve a legveszélyesebb. Az önkormányzatokhoz is fordulhatnak segítségért az idősek, de ne menjenek feltétlenül az orvosi rendelőkbe. A 65 év feletti egészségügyi dolgozókat is féltjük, rájuk majd a járvány lecsengése után számítunk újra. A nagyszülők látogatását időben toljuk el és a tömegközlekedést is mellőzzük, ha lehet.

A kézmosásról nem lehet eleget beszélni, de a tüsszentés, köhögés etikettjének a betartása is különösen fontos. A szembe és szájhoz ne nyúlkáljunk. A maszk használatára az egészséges embereknek nincs szükségük, csak a beteg ember viseljen szájmaszkot. És fontos az is, hogy mindenki hiteles forrásból tájékozódjon. Aki pedig külföldről jön haza, azoknak mindenképpen otthoni önkéntes karantént javaslunk. Az egészségügyi munkaerő átcsoportosítása is lehetséges a jövőben, ha szükséges lesz – fejtette ki Müller Cecília országos tisztifőorvos.

Elérte a térséget a fertőzés

Lakatos Tibor ezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban közölte: „a környező országok helyzetét figyelemmel kísérve láthatjuk, hogy Csehországban immár 293, Lengyelországban 125, Szlovákiában 61 megbetegedést regisztráltak. Ez is mutatja, hogy nemcsak az országot, hanem a térséget is elérte ez a koronavírus-fertőzés. Éppen ezért volt szükség azoknak az intézkedéseknek a meghozatalára, amit ma a miniszterelnök úr a parlamentben bejelentett.

Lakatos Tibor röviden beszélt ezekről az előírásokról.

Az egyik ilyen intézkedés az üzletek bezárása. Terveink szerint a kereskedelmi tevékenységek végzéseinek feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti vendéglátó üzletekben 15 óra után és reggel 6 óráig az ott foglalkoztatottak kivételével nem lehet majd tartózkodni.

Meg fogja tiltani a kormány a zenés-táncos rendezvények helyszínén való tartózkodást, ilyen rendezvényt nem lehet megtartani, ott nem lehet gyülekezni. Nem minősül természetesen ilyen rendezvénynek a vallási közösség szertartása, a polgári házasságkötés és a temetés.

A kormány elrendeli a sportrendezvények nézők nélküli megtartását. Itt szeretném elmondani, hogy több sportági szövetség is határozott már úgy, hogy felfüggeszti a bajnokságok lefolytatását.

Tilos lesz nemcsak a szórakozóhelyek és a vendéglátó helyiségek látogatása, hanem az előadó művészeti rendezvények látogatása, a mozik, a színházak, a múzeumok, a könyvtárak, közgyűjtemények, közművelődési intézmények és közösségi színterek látogatása. 15 óra és hat óra után nem tarthatnak nyitva az üzletek, kivéve az élelmiszerboltok, illatszert, drogériai termékeket, háztartási szereket, vegyiárut és higiéniai papírterméket árusító üzletek, a gyógyszertárak, az üzemanyagtöltő állomások és a dohányboltok. Ez a korlátozás a szolgáltató tevékenységet nem fogja érinteni.

A kormány döntése értelmében ezeknek a szabályoknak a megszegése szabálysértést jelent, mely bírságot vonhat maga után, mely 500 ezer forint is lehet. A kormány a rendőrséget hatalmazza fel ezeknek a korlátozó rendelkezéseknek az ellenőrzésére. A rendelettervezet szerint lehetőség nyílik az okmányok, postai úton történő kézbesítésére.

A kormány elrendeli az emberi erőforrások minisztere számára, hogy mérje fel és vegye nyilvántartásba az egészségügyi szakképzésben részesült és nappali tagozatos képzésben résztvevőket, és szükség esetén az ilyen végzettséggel rendelkezők, vagy az ilyen képzésben résztvevők, hogy az egészségügyi válság kezelésébe bevonhatóak legyenek. Felhatalmazást ad a kormány arra, hogy a rendőrség, a járványügyi hatósági feladataik végrehajtása érdekében kezelje azokat az egészségügyi adatokat, amelyek feladatának ellátásához szükséges.

A kormány ezen felül rendelkezni fog az időskorúak ellátásáról. Immár negyven olyan honfitársunkat ellenőrizték kollégáim, akik nem tartották be a hatósági házi karantén szabályait.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.