– A környezetünk megóvásával foglalkozó és a hulladékvadász mozgalmat üzemeltető szervezetünk, a JÖN Alapítvány működése a koronavírus-járvány ellenére sem állt le, igaz, részben átalakult – közölte lapunk megkeresésére Szebenyi Péter, a Hulladékvadász.hu oldalt működtető alapítvány kuratóriumi elnöke. A környezetmérnök kiemelte, hogy a világjárvány miatt minden szemétszedő önkéntest felszólítottak arra, hogy maradjanak otthon, hiszen a szemét megvár, az egészség viszont mindennél fontosabb. A környezetbarát életmód népszerűsítésére elindították a Zöldülj otthon, hogy ne a penész egyen meg! című edukációs kampányt a járvány idejére. A karanténban otthon töltött tengernyi idő hasznos eltöltésére a lakosságot energiatudatosság (klímavédelem), hulladékmentesség, kertészkedés (önfenntartás) témákban rendszeresen tudásanyagokkal látják el a közösségi csoportjaikban, online felületeiken és a publikációikban. Ezeken felül online előadásokat is tartanak az érdeklődőknek.
Újabb illegális lerakók
Szebenyi Péter hangsúlyozta, a járvány kitörésekor közzétett felszólítás ellenére sem szűntek meg a bejelentések. A munkába igyekvő vagy egyénileg sportoló, kiránduló emberek rendszeresen küldik a bejelentéseiket, amelyek a hulladékvadászok megújult rendszerében (https://zeewa.io/hu/projektek) követhetők. – Az új rendszerünkben az illegális hulladéklerakások eltakarítására is van megoldás, amihez közösségi finanszírozáson keresztül lehet adományokat gyűjteni. Az átláthatóság érdekében a világon elsőként a JÖN Alapítvány alkalmazza a blokklánc-technológiát az adományok nyomon követése és az átláthatóság érdekében. Emellett minden szemétszedő önkéntest úgynevezett Zeewa token formájában jutalmaz a rendszer, amit akár pénzre is beválthat. Ez az a virtuális fizetőeszköz, amit nem nagy teljesítményű számítógépekkel, hanem szemetet szedve lehet bányászni – emelte ki Szebenyi Péter.
A környezetmérnök rámutatott arra, hogy a járvány miatt összességében kevesebb bejelentés érkezik hozzájuk, aminek az lehet az oka, hogy többen otthon vannak karanténban. Ennek ellenére nincs nap, hogy ne érkezzen jelzés egy-egy újabb illegális szemétlerakóról. A bejelentéseket minden esetben átnézik, és jóváhagyás után továbbítják az illetékes önkormányzathoz. Szebenyi Péter több sajnálatos esetre is felhívta a figyelmet, így például arra, hogy a ligetvédők sátortábora helyén ma hajléktalantelep és illegális hulladékhegyek rombolják a környezetet Budapest egyik legfrekventáltabb helyszínén, a Városligetben. Kaptak bejelentést arról is, hogy laboratóriumi vegyszerek hevernek Kecskemét határában, az anyagok között ráadásul emberre, természetre súlyosan káros, rákkeltő anyagok is találhatók. Az ilyen vegyszereket valószínűleg azért vitték ki a természetbe, mert ezeknek az agyagoknak a leadása, semlegesítése komoly költségeket jelentene a tulajdonosoknak, akik így a számukra egyszerűbb, de törvénytelen utat választják arra, hogy megszabaduljanak a hulladéktól. Szebenyi Péter kitért arra is, hogy egy olyan esettel is találkoztak, amely vérlázító. – Egy arcátlan szemetelő Soroksáron egyszerűen a külterületi úton, a Ráckevei-Duna mellé egy földútra tette le teherautónyi szemetét. Ezzel nemcsak a környezet károsította, de még a forgalmat is akadályozta. Erről, csakúgy, mint az összes többi hasonló esetről, megtettük a bejelentést az illetékes önkormányzatnak – fogalmazott a környezetmérnök, aki szerint ez az eset is azt bizonyítja, hogy sokakat a járvány sem tart vissza a törvénytelen hulladéklerakástól, ami ellen tovább küzdenek.