A járványt megszenvedőket támogatják az Angyali segítők

Csap Zsoltné 30 évig a BRFK-án szolgált. Ma az Angyali segítők nevű jótékony Facebook-csoport alapítója és fő koordinátora. A volt rendőrtiszt élettársa koronavírus-fertőzött és másodjára kapta meg a kigyógyult betegtől levett vérplazmát.

2020. 05. 04. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Semmelweis Egyetem két betege kapta meg azt a szérumot, melyet gyógyult COVID-19 páciensek vérplazmájából állítottak elő a hazai kutatóorvosok. – adta hírül az egyetem honlapja. A Pulmonológiai Klinikán egy 57 éves, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikán pedig egy 75 éves férfi betegnek adták be a szérumot, a transzfúziónak szövődménye nem volt. A vérplazma-terápia lényege, hogy a már felgyógyult emberek vérében termelődött ellenanyagot használják fel a betegség leküzdésére.

Az 57 éves beteg élettársa, Csap Zsoltné 30 évig szolgált a Budapesti Rendőrfőkapitányság állományában, és aki megtapasztalva, hogy milyen hősies küzdelmet folytatnak a koronavírus-járvány ellen a frontvonalban harcoló egészségügyi dolgozók, létrehozott társaival egy jótékony célú Facebook-csoportot. A közösségi hálón csak Csap Jutka néven szereplő asszony mellett Fuhl Krisztina, Reisz Annamária és Nagy Gábor a már 106 tagú csoport adminisztrátorai, rajtuk keresztül zajlik a jótékony célú segítségnyújtás.

Csap Jutkától tudjuk, párját március végén tesztelték először koronavírusra, de akkor negatív lett. A következő tesz már pozitívnak bizonyult, az egekbe szökött a láza, és az újabb teszt is pozitív lett. A férfinak korábban kialakultak krónikus betegségei, így strókot kapott. A koronavírussal való ráfertőzés kimutatása óta folyamatosan intenzív osztályon kezelik. Naponta többször is vérvétel, vizsgálatok, kezelés, végül április 27-én az országban másodikként kapta meg a vérplazmát. Az egykori rendőrtisztben ekkor fogalmazódott meg az ötlet, hogy valahogy segíteni kell az arra rászoruló egészségügyi dolgozóknak.

– Az Angyali segítők nevű Facebook-csoportot április 9-én alapítottam azzal a céllal, hogy támogassuk és segítsük az egészségügyben dolgozókat. – mondja a Magyar Nemzetnek Csap Zsoltné.

– Időközben magánszemélyek is kértek segítséget a csoportban és igyekeztünk segíteni nekik is. Sok család maradt munka és bevétel nélkül, nehéz helyzetbe kerültek, nem csak egészségügyiek, amennyiben lehetőségünk van rá segítünk mindenkinek. Kórházakat is támogatunk. Egy támogatónktól kaptunk alapanyagot és Nagy Gábor adminisztrátor eddig már 400 speciális arcvédő pajzsot készített, amiket át is adtunk. Gábor folytatja a pajzsok készítését. A csoportban magánemberek adnak adományokat, segítenek a családokon. Nincs szervezett támogató mögöttünk – sorolta az alapító.

Az Angyali segítők csoport szigorú rend szerint működik. Bizalmasan kezelik mind a segítséget kérők, mind az adományozók nevét, személyes adatait. A működési szabályzat szerint a rászoruló család nevében Csap Jutka adminisztrátort keresik meg privát üzenetben. Leírja, hogy miért került ilyen helyzetbe, hogy segítségre szorul, és mit szeretne kérni tőlük. Adnia kell egy olyan kapcsolatának az elérhetőségét, aki alátámasztja azt, hogy valóban rászoruló. Ez általában a családsegítő. Csap Jutka az adatvédelmi törvények betartásával felveszi velük a kapcsolatot, és csak annyit szeretne tudni, hogy valóban rászoruló-e a család. Amennyiben ezt alátámasztják, akkor kiírja a kérést a csoport Facebook-oldalára. Amint jelentkezik valaki, hogy segíteni ezen a családon, akkor a segítségnyújtó privát üzenetben megkapja a kérő nevét lakcímét, és eljuttatja részére az adományt.

– Általában gyerekes családoknak segítünk, eddig már 18-nak juttatunk el adományt, volt, akinek többször is. Akik kérnek tőlünk, valóban nehéz helyzetben vannak, van aki mély szegénységben él – folytatta a volt rendőrtiszt. – Sajnos a csomagküldéssel és futárral most gond van, mert nagyon lassan szállítanak ki. Ilyenkor, hogy azonnal tudjunk segíteni, az adományozó pénzt juttat el a családnak. Arról azonban mindig fényképet kérünk, hogy a család mit vásárolt, privátban még blokkot is kérek. Sajnos, van amikor anyuka kétségbe esve keres meg, hogy nem tud a gyerekeknek enni adni, ilyenkor megy azonnal a pénzadomány, de ellenőrzés mellett – tette hozzá. Csap Zsoltné, Jutka szerint a járvány végéig biztos, hogy működnek, utána pedig, ha kell a segítség, akkor folytatják karitatív akcióikat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.