Az emberek elégedettek a rendőrség teljesítményével

A rendőrségben az emberek 73 százaléka bízik – értékelt a honvédelmi és rendészeti bizottságban a belügyminiszter.

Szemán
Forrás: MTI2020. 09. 29. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emberek elégedettek a rendőrség teljesítményével – jelentette ki a belügyminiszter az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának keddi ülésén.

Fotó: Fotó: Kormányzat / BM

Pintér Sándor éves beszámolójában ismertette: többféle módon mérik a lakosság elégedettségét, az önkormányzatokon, az iskolákon és iskolai munkaközösségeken keresztül, de 2019-ben lakossági felmérést is végeztek, és azt a választ kapták, hogy

a rendőrségben az emberek 73 százaléka bízik.

Ezzel a rendőrség az ügyészséget, a bíróságot, de még az Országgyűlést is megelőzi.

A statisztikák szerint a tavaly ismertté vált bűncselekmények száma százhatvanezerre csökkent, ami 26 ezres mérséklődést jelent 2018-hoz képest, 2010-hez képest pedig 62 százalékos a visszaesés. A miniszter szerint

egyre erősebb a közbiztonság Magyarországon.

Az embereket a közterületi bűncselekmények irritálják a legjobban – mondta a miniszter, hozzátéve: tavaly 52 393 volt a közterületi bűncselekmények száma, ez négyezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál. A tulajdon elleni szabálysértések száma 25 ezerre csökkent, a belügyminiszter várakozása szerint ez idén tovább mérséklődik. A nyomozás eredményességének mutatója ugyan 68 százalékról 66 százalékra csökkent, de 2010-hez képest még mindig húsz százalékkal magasabb.

A belügyminiszter ismertetése szerint a büntetés-végrehajtásban korábban százhúsz százalékos volt a telítettség, és bár tavaly ez még nem enyhült, idén a feltöltöttség 95–96 százalékra csökkent. A fogolyszökések, öngyilkosságok és a fegyelemsértések száma is mérséklődött.

Pintér Sándor kiemelte:

a nemzetközi migrációs helyzet megkívánta, hogy a korábbi bevándorlási hivatalt átalakítsák, azt rendvédelmi szervvé alakítva létrehozták az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságot.

A dolgozók száma 1016 maradt, mintegy felük ugyanakkor hivatásossá vált. Tavaly százötvenezer migrációs kérelmet bíráltak el, az illegális migráció megfékezésére pedig komplex mélységi ellenőrzéseket végeztek.

A katasztrófavédelemről szólva a miniszter elmondta:

jelentős emelkedést mutat a káresetek száma, tűzesetekhez és műszaki mentésekhez a tűzoltók 79 900 alkalommal vonultak ki. Ez azt mutatja, hogy lazult az állampolgári fegyelem, amelyen 2020-ban szeretnének javítani.

Nőtt az önkéntes tűzoltó-egyesületek száma, ami azt igazolja, hogy egyre több fiatal szeretné megvédeni a közösségét a tűztől. A katasztrófavédelem 2019-es tevékenységéből a hulladékszállítást, a kéményseprést és a szúnyoggyérítést is kiemelte.

Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke arról érdeklődött, érdemes-e elgondolkodni azon, hogy gazdasági bűncselekmények esetén a letöltendő büntetés helyett a pénzbüntetést részesítsék előnyben. A belügyminiszter szerint azokban az országokban, ahol erre áttértek, átlagosan magasabb ezen bűncselekmények száma, mint Magyarországon.

Vadai Ágnes (DK) az életpályamodellről, valamint arról kérdezett, hogyan kívánják vonzóvá tenni a pályát. Pintér Sándor szerint 2019-ben magas létszámhiány és kevesebb jelentkező volt, de 2020-ban már többen jelentkeztek, elsősorban a büntetés-végrehajtásba. Az életpályamodellel kapcsolatban megjegyezte: az ötszázezres jutalmat háromévente tervezik kifizetni. Kérdésre megerősítette, hogy a büntetés-végrehajtás tököli rabkórházát Berettyóújfaluba költöztetik, de ez nem jelenti azt, hogy a tököli területről lemondanak.

Bartos Mónika (Fidesz) kérdésére válaszolva azt hangsúlyozta: „erkölcsi sérültek” azok a bűnözők, akik hamisítanak és forgalomba hoznak olyan termékeket, amelyeket úgy kínálnak, mintha hatásosak lennének a koronavírus ellen. A miniszter szigorú büntetőjogi szankciók megalkotását szorgalmazta ezzel összefüggésben.

Harangozó Tamás (MSZP) kérdésére elmondta: a fertőzés nem befolyásolja a szolgálat ellátását, a hivatásos szervek állományában, a honvédségnél és az egészségügyi dolgozóknál kedden 24 igazolt fertőzöttet találtak, ebben a körben összességében eddig 933-an fertőződtek meg, közülük azonban 916-an már fel is gyógyultak a fertőzésből. Elmondta, a kiskunhalasi járványkórházat a kiskunhalasi kórház vette át, jelenleg téliesítik.

Lukács László (Jobbik) felvetésére, miszerint nem lenne-e célszerűbb az illegális migráció ellen önálló határőrséggel fellépni, a miniszter azt mondta: célszerű, hogy a határrendészet a rendőrséghez tartozzon, a pandémiás helyzetben jelenleg is a honvédség segíti ezt a munkát.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.